Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 tipů, jak odhalíte pravou tvář firmy

Tipy a články: 5 tipů, jak odhalíte pravou tvář firmy

Pohovor trvá asi hodinu, během které si personalista dělá obrázek, zda se do firmy hodíte. A co vy? Děláte si obrázek také. Všímejte si věcí, které vám napoví, s jakým zaměstnavatelem máte tu čest.

14. 9. 2016

1. Pátrejte ještě před pohovorem

Uchazeči často podceňují snahu zjistit si o společnosti co nejvíc ještě před pohovorem. Pak se může stát, že celí nadšení dorazí na setkání, otevřou dveře a… jsou zklamaní. Zdá se jim to tam třeba moc hlučné. Nebo moc formální. Nebo nepočítali s tím, že budou sedět v kanceláři s 20 lidmi.

Zkuste proto pátrat předem. Napoví webové stránky firmy, kde můžete najít fotky z pracovního prostředí a příběhy zaměstnanců. Nebo se zeptejte známých, třeba na Facebooku. Možná zjistíte, že už tam někdo z nich na pohovoru byl (nebo tam dokonce pracoval).

Další možnost je zabrousit na stránky Atmoskop.cz, kde skuteční lidé „recenzují” své bývalé a současné zaměstnavatele.

↑ Nezapomeňte: vybíráte si také vy, nejen firma!

2. Recepce: centrum všeho

Vrátní nebo recepční jsou vlastně taková „reklama” na celou firmu. Jsou to první lidé, se kterými se po příchodu do společnosti setkáte. To, jak se k vám chovají, hodně napoví o celkové atmosféře ve firmě.

Všimněte si, jakým způsobem vás recepční pozdravili a přivítali. Stáváte se pro ně neviditelnými už v okamžiku, kdy vám předali návštěvnickou kartičku? Nebo nabídli, ať se mezitím posadíte, dáte si vodu a v klidu počkáte na personalistu?

» Podívejte se na nové nabídky práce

3. Pohovor: jste pro ně rovnocenný partner?

Dnes už to není jen firma, která si vybírá, ale také vy, kdo zvažuje, jestli zrovna tady chce podepsat pracovní smlouvu na příštích pár let života.Už během pohovoru byste se měli cítit v rovnocenné pozici:

  • Přišli pro vás na recepci včas a s úsměvem podali ruku, nebo jste museli dlouho čekat?
  • Nechávají vás během pohovoru domluvit a máte pocit, že je skutečně zajímá, co říkáte, nebo vám každou chvíli skáčou do řeči?
  • Udržují oční kontakt, nebo jen položí otázku a zaboří oči do papírů?
  • Ptají se jen na věci, které souvisí s náplní práce, nebo z vás tahají informace, na které nemají právo? (například, jestli máte děti).

Pokud si na pohovoru připadáte spíš jako na výslechu, tak to není dobré. Tip: Pokud na pohovoru kromě personalisty sedí ještě někdo další z firmy, všímejte si, jak se k sobě navzájem chovají. I to vám hodně napoví, jak to v téhle firmě chodí.

4. Mají to tam pěkné?

Personalista si vás nejspíš vyzvedne na vrátnici a pak společně zamíříte do zasedačky, kde rozhovor proběhne. Na to, abyste se po firmě porozhlédli, možná budete mít jen pár minut, tak je využijte naplno:

  • Mají tam moderní vybavení, nebo je znát, že už leccos pamatuje?
  • Když procházíte chodbou, vidíte otevřené dveře kanceláří, nebo je to ten typ firmy, kde na sebe lidé musí klepat?
  • A co kolegové, které potkáváte: zdraví se, tykají si/vykají, je cítit přátelská atmosféra?

Pokud máte spíš pocit, že jsou pěkně otrávení a práce je nebaví, nejspíš se vás po krátce nástupu bude týkat totéž.

5. Bude vám to klapat se šéfem?

Dnes už je to často tak, že na pohovoru nesedíte jen s personalistou, ale také s možným budoucím šéfem. Pořádně si ho prohlédněte. Tohle je člověk, který vám bude zadávat práci, rozhodovat o prémiích a schvalovat dovolenou. Budete si rozumět?

  • Na co si dát pozor: Kromě zjevné arogance, která je vždy špatným signálem, se zaměřte i na věcnost jeho odpovědí. Lidé toho někdy namluví spoustu, ale vlastně nic neřeknou. Od budoucího šéfa byste se měli dozvědět, co přesně budete dělat a jaká má od vás očekávání. Teprve když je v těchto věcech od začátku jasno, může to klapat.
  • Na co se šéfa zeptat? Zajímejte se blíže o náplň práce (co budu každý den dělat, co přesně budu mít na starosti?). Zeptat se můžete také na zaškolení. Férový šéf vám dá na tento typ otázek dá jasné odpovědi, žádnou neurčitou omáčku.

» 20 super otázek, na které se zeptejte na pohovoru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz