Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, které se vyplatí vědět o budoucím zaměstnání

Tipy a články: 5 věcí, které se vyplatí vědět o budoucím zaměstnání

Když si člověk hledá práci, často ho nejvíc zajímá, jaký bude mít plat. To je pochopitelné, zvlášť v současné době, kdy se zdražuje zboží i energie. Ale není to zdaleka jediná věc, kterou by měl budoucí zaměstnanec chtít vědět. Co všechno je dobré si o novém místě a firmě zjistit?

 1.  V jakém rytmu budu pracovat?

Jak to bude na novém místě s pracovní dobou, případně se směnami, je klíčová otázka. Budete o nich moci alespoň částečně rozhodovat? Jak dlouho dopředu se plánují? Bude vám tolerováno, když budete chodit zejména na ranní směnu, protože odpoledne se potřebujete starat o děti? Bude-li to vaše práce dovolat, budete moct pracovat na dálku? Jestli ano, jak často? Jak je to s případnou zastupitelností?

Řada firem zveřejňuje tyto informace už v inzerátu, případně na stránkách, zejména možnost plánovat směny dostatečně dopředu bývá avizována jako přednost. Ptejte se ale i během pohovoru na vše, co s rytmem vaší budoucí práce souvisí. 

2. Jak dlouho je potřeba se zaučovat?

Možná, že budete v novém zaměstnání dělat úplně tu samou profesi a pak vás doba zaučování tolik nepálí. Ale třeba se místo dosavadního závozníka ucházíte o místo kurýra. V obou případech je základem řízení vozidla, ale jedná se přece jenom o jinou práci. Na pozici kurýra je potřeba pečlivě plánovat trasu, nakládku zboží a komunikovat s mnoha zákazníky.

Ptejte se, jak dlouho takové zaučení zpravidla trvá, tedy za jak dlouho si nějakou činnost plně osvojíte. I proto, že vyšší pracovní výkon většinou znamená víc peněz. Navíc si uděláte lepší představu o tom, co vás na novém místě čeká.

TIP: Informace o firmě se nejlépe získávají od současných nebo minulých zaměstnanců. Na stránce Atmoskopu najdete jejich hodnocení u desítek tisíc firem. Stačí si najít firmu, jež vás zajímá, a díky komentářům lidí, kteří v ní pracovali nebo pracují, se dozvíte, jaké jsou její silné a slabé stránky. 

3. Co za člověka mi bude šéfovat?

Jaký je přímý nadřízený rozhoduje velkou měrou o tom, jak se v práci cítíme. I když nám tam vše plně nevyhovuje, ale s přímým nadřízeným jsme jedna krevní skupina, do práce se většinou těšíme a žije se nám v ní radostněji. Proto si budoucího šéfa „proklepněte“ už na pohovoru.

Jestli je vám dotyčný sympatický, odpovídá na vaše otázky tak, že tomu rozumíte, nebo má podobný smysl pro humor, je pravděpodobné, že si s ním nebo s ní sednete i po pracovní stránce. A také s kolegy, které si takový člověk vybral. Zkuste se šéfa zeptat třeba na to, co ho na jeho práci baví a co nejvíc oceňuje na firmě, kam byste měli nastoupit. Uvidíte, jak bude reagovat a jak moc nebo málo vám jeho odpovědi budou blízké. 

4. S čím budu pracovat?

Technologie dnes ovlivňují nejen naše osobní životy. Každodenně používané nástroje jsou nezbytné k plnění úkolů i v práci. A je rozdíl, jestli budete pracovat s pomocí něčeho, co už by pomalu mohlo dělat exponát v muzeu, nebo s technologií, která jde s dobou. Navíc umět pracovat s nejnovějšími technologiemi se vyplatí i do budoucna, až budete jednou místo opět měnit. A v neposlední řadě technologická vyspělost firmy vypovídá o její schopnosti rozvíjet se.

5. Jak se firma dokáže vypořádat s dopady krize?

Žijeme v době, která není lehká ani pro jednotlivce ani pro firmy. V minulosti čelila řada zaměstnavatelů pandemii covidu spojenou s karanténami nebo nedostatkem odbytu zboží kvůli uzavírkám obchodů. Nyní jsou to především rostoucí náklady nebo nedostatek výrobních dílů.

Zkuste zavést řeč na to, jak se firma s těmito nesnázemi vypořádává. Zeptejte se také, jestli byla nucena během uplynulých dvou let výrazněji propouštět, nebo jestli se jí podařilo turbulentní dobu ustát bez toho. Přece jenom potřebujete zaměstnavatele, který se dokáže těžkostem přizpůsobit a nesnadná období dokáže přestát, aniž by se zbavoval svých zaměstnanců.

Na Prace.cz pro vás máme spousty nabídek. Hledejte mezi nimi tu, která vám sedne.   

 

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz