Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, kterými si zkazíte dojem na pohovoru

Tipy a články: 5 věcí, kterými si zkazíte dojem na pohovoru

Chováte se bohorovně, dáváte personalistovi najevo, že nabízená práce neodpovídá vašim zkušenostem, vylepšili jste si životopis něčím, co není tak úplně pravda a návdavkem máte špinavé boty? Gratulujeme, právě jste propásli šanci získat zaměstnání.↑ Pozor, ať vám personalista nevystaví „červenou kartu”.

1. Tváříte se, jako když dáváte milodar

Posadíte se naproti personalistovi, který zahájí pohovor. První zahřívací otázka zní: Proč chcete pracovat zrovna v naší firmě? Na to se vy lehce ušklíbnete a odvětíte, že jste o tom takto nepřemýšleli. Že prostě hledáte práci, kde si vyděláte peníze. S takovým přístupem to k podpisu pracovní smlouvy těžko dotáhnete. I když se hlásíte na pozici, která neodpovídá vašemu vzdělání a praxi, nikdy nedávejte najevo, jak je to pod vaší úroveň nebo že vám otázky personalisty připadají hloupé. Buďte profesionální a odpovězte, na co se vás ptají (viz další bod).

2. Práce ve vaší společnosti by mě asi velmi bavila…

Jenže to neznamená, že odpovíte jako sobec, tedy co se domníváte, že nabízená pozice přinese VÁM. Na formulaci „protože by mě práce ve vaší firmě asi bavila“ zapomeňte. Už při čtení inzerátu potlačte své ego a zamyslete se nad vypsanými požadavky hlavně z pohledu zaměstnavatele. Na pohovoru pak mluvte o svých znalostech a zkušenostech, které můžete firmě předat, nikoliv o tom, jak by práce mohla prospět vám. Podobně reagujte při dotazu, proč opouštíte předchozí místo. Místo otřepané fráze „protože se chci naučit něco nového“ mluvte o svých dovednostech, které se novému zaměstnavateli mohou hodit.

3. Lžete v životopise

Papír možná snese všechno, ale zkušený personalista vaše nepravdy a zkreslení v životopise prokoukne poměrně snadno. Co patří mezi nejčastější prohřešky kandidátů? Nadsazování významu dříve zastávaných pozic a nesrovnalosti v datech, jak na sebe pracovní zkušenosti navazovaly. Pokud vás u pohovoru přistihnou, že jste v životopise lhali, bude to nejspíš znamenat okamžitou stopku.

4. V předchozí práci to bylo hrozné!

I když z bývalé práce odcházíte pořádně naštvaní, na pohovoru poměry u minulého zaměstnavatele nikdy neočerňujte. Zrovna tak nepomlouvejte kolegy a nerozebírejte šarvátky, které jste s nimi zažívali.

5. Podceňujete vzhled a hygienu

Opravdu neplatí, že záleží jen na tom, co umíme a nikoliv na tom, jak vypadáme. Personalista si dělá obrázek od okamžiku, kdy mu podáte ruku, tedy dlouho předtím, než vůbec stihnete promluvit o svém úžasném vzdělání a praxi. Špinavé boty, neupravené vlasy, páchnoucí dech nebo uválená zapocená košile – s tím díru do světa opravdu neuděláte.
Jana Machálková, Práce.cz

Kam dál?

O jaký plat si říct na pohovoru?

Jak přežít první týden v nové práci

Kalkulačky: čistá mzda, nemocenská, důchod

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz