Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, kterými škodíte svému životopisu

Tipy a články: 5 věcí, kterými škodíte svému životopisu

Myslíte si, že na životopisu nezáleží? Že je to jen formalita a personalistu beztak zajímá pouze to, co je napsáno v kolonce Praxe? Není to pravda, hodnotí váš životopis jako celek. Přečtěte si, jakých pět věcí vašemu životopisu zbytečně uškodí.

30. 3. 2014

↑ Tak co, berete mě? I takové fotky někteří lidé dávají k životopisu.

1. Podivná fotografie

Fotka udělá váš životopis osobnější a vždy vás odliší v množství dalších zájemců. Teď jen záleží, jestli v pozitivním nebo negativním slova smyslu.

Nevhodné jsou fotografie z dovolených, večírků, rodinné fotky nebo nejrůznější momentky. I když se o tom často píše, personalistům takové obrázky stále poměrně často chodí. Dostávají například fotky uchazeček v bikinách nebo uchazečů, kterak zvedají pivní půllitr.

Pokud chcete k životopisu přiložit fotku, pošlete svůj portrét na neutrálním pozadí. Hezky se na focení upravte a oblečte – v souladu s pozicí, o kterou se ucházíte.

2. Prázdné fráze

Jsem flexibilní, jsem ochotný se učit nové věci, jsem týmový hráč… Mnoho lidí si myslí, že tyto fráze jsou přesně to, co personalisté chtějí slyšet. Platí to pouze částečně. Je důležité, abyste dokázali danou vlastnost nebo schopnost doložit konkrétním příkladem. A hlavně pozor na zjevné rozpory: píšete, že jste týmový hráč, ale posledních pět let jste pracovali osamoceně v archivu knihovny? Píšete, že se rádi učíte novým věcem, ale do kolonky Počítačové znalosti nemáte co napsat?

Jak na to: Napište, že jste ochotní se učit novým věcem a stručně uveďte příklad z poslední doby, kdy jste se něco odborného naučili. Napište, že jste flexibilní a opět to doložte příkladem: doplnili jste si při práci vzdělání, rozšířili si profesní znalosti a podobně.

3. Pravopisné chyby

Ne každý vládne češtinou jako učitel. Životopis plný chyb a překlepů vám ale dobrou vizitku neudělá. A to ani v případě, že se hlásíte na pozici, která spočívá v něčem naprosto jiném, než je psaní obchodních dopisů. Nechte si proto životopis zkontrolovat a pořádně si jej po sobě přečtěte.

4. Chybí průvodní dopis

Ráno, devět hodin. Personalista si uvařil kafe a otevírá e-mailovou schránku. V příchozí poště na něj bliká zpráva od jakéhosi Josefa Nováka, ovšem bez předmětu a jakéhokoliv v textu. V příloze se „krčí“ soubor s názvem Zivotopis.doc.

Personalista pravděpodobně takovou přílohu ani neotevře. Může se obávat, že mu někdo posílá zavirovaný soubor a také nemá čas pátrat, kdo, co a proč mu takto „šifrovaně“ posílá. Životopis proto vždy posílejte s průvodním dopisem a do předmětu e-mailu napište například Výběrové řízení – recepční.

5. Nevhodná e-mailová adresa

Můžete mít škol, kolik chcete a praktických zkušeností na rozdávání, ovšem pokud životopis pošlete z e-mailové adresy typu zabijak04 nebo anicka.pusinka, budete jen pro smích. Založte si e-mailovou adresu ve tvaru jmeno.prijmeni a z té veďte veškerou komunikaci při hledání nové práce.

Prace.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

O kolik si říct na pohovoru? Pomůže toto srovnání

Reportáž z vězení: jak si odsouzení plánují hledat práci

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz