Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 věcí, kterými škodíte svému životopisu

Tipy a články: 5 věcí, kterými škodíte svému životopisu

Někteří uchazeči jako by si mysleli, že na životopisu v podstatě nezáleží. Že je to jen formalita a personalistu beztak zajímá pouze to, co je napsáno v kolonce Praxe. Není to pravda – personalisté váš životopis hodnotí jako celek.↑ Tak co, berete mě? I takový typ fotek jsou lidé schopni připojit k životopisu.

1. Nevhodná fotografie

Některé firmy po uchazečích přímo vyžadují, aby k životopisu přikládali aktuální fotku. Další část personalistů to pak chápe jako plus. Přiložená fotografie vás vždy odliší v mase dalších zájemců. Ale záleží, jestli v pozitivním nebo negativním slova smyslu.
Nevhodné jsou fotografie z dovolených, večírků, rodinné fotky nebo nejrůznější momentky. I když se o tom často píše, personalistům takové obrázky stále poměrně často chodí. Dostávají například fotky uchazeček v bikinách nebo uchazečů, kterak zvedají pivní půllitr.
Pokud chcete k životopisu přiložit fotografii, zainvestujte a nechte si udělat profesionální portrét. Nebo alespoň poproste někoho ze svého okolí, kdo není úplné fotografické nemehlo. Hezky se upravte a oblečte – vždy v souladu s pozicí, o kterou se ucházíte.

2. Prázdné fráze

Jsem flexibilní, jsem ochotný se učit nové věci, jsem týmový hráč… Mnoho lidí si myslí, že tyto fráze jsou přesně to, co personalisté chtějí slyšet. Platí to pouze částečně. Je důležité, abyste vždy dokázali danou vlastnost nebo schopnost doložit konkrétním příkladem. A hlavně pozor na zjevné rozpory: píšete, že jste týmový hráč, ale posledních pět let jste pracovali osamoceně v archivu knihovny? Píšete, že jste flexibilní, ale do kolonky Počítačové znalosti nemáte co napsat?
Jak na to: Napište, že jste ochotni se učit novým věcem a stručně uveďte příklad z poslední doby, kdy jste se něco odborného naučili. Napište, že jste flexibilní a opět to doložte příkladem: doplnili jste si při práci vzdělání, rozšířili si profesní znalosti a podobně.

3. Pravopisné chyby

Ne každý vládne češtinou jako Karel Havlíček Borovský. Životopis plný chyb a překlepů vám ale dobrou vizitku neudělá. A to ani v případě, že se hlásíte na pozici, která spočívá v něčem naprosto jiném, než je psaní obchodních dopisů. Nechte si proto životopis zkontrolovat a pořádně si jej po sobě přečtěte.

4. Životopis, nebo spam?

Ráno, devět hodin. Personalista si uvařil kafe a otevírá e-mailovou schránku. V příchozí poště na něj bliká zpráva od jakéhosi Josefa Nováka, ovšem bez předmětu a jakéhokoliv v textu. Pouze v příloze se „krčí“ soubor s názvem Novák-životopis.
Personalista pravděpodobně takovou přílohu ani neotevře. Za prvé se může obávat, že mu někdo posílá zavirovaný soubor a také nemá čas pátrat, kdo, co a proč mu takto „šifrovaně“ posílá. Životopis proto vždy posílejte s průvodním dopisem a do předmětu e-mailu napište například Výběrové řízení – recepční.

5. Hloupá e-mailová adresa

Můžete mít škol, kolik chcete a praktických zkušeností na rozdávání, ovšem pokud životopis pošlete z e-mailové adresy typu zabijak04 nebo anicka.pusinka, budete jen pro smích. Založte si e-mailovou adresu ve tvaru jmeno.prijmeni a z té veďte veškerou komunikaci při hledání nové práce.
Jana Kutarňová, Práce.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce
O kolik si říct na pohovoru? Pomůže toto srovnání

Reportáž z vězení: jak si odsouzení plánují hledat práci

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz