Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 zbytečných nedostatků, které lidé mají v životopise

Tipy a články: 5 zbytečných nedostatků, které lidé mají v životopise

Prace.cz se ptala za vás: v čem spočívá kouzlo životopisu, který personalista nedá z ruky? Odpovídala nám Jana Bártíková, autorka projektu Získám dobrou práci. Jana už skoro dva roky pomáhá lidem hledat zaměstnání. Ještě předtím, více, než 15 let, vybírala lidi do svých týmů. Za tu dobu viděla více než 3.000 životopisů.

24. 11. 2014

↑ Zase mě nevzali? Možná je na čase změnit taktiku.

1. Nepíšete životopis, ale statistiku

„Mnoho lidí napíše životopis, který vypadá spíš jako statistický dokument. Uchazeč uvede, co kdy v životě dělal a jak dlouho, ale takový životopis nevypovídá nic o jeho osobnosti. Personalista si pak nedokáže představit, jak se dotyčný na práci hodí, jak by zapadl do týmu a podobně,“ říká Jana Bártíková.

Doporučení: Napište životopis trochu jinak – ukažte, jakým přínosem můžete pro firmu být. „Navnaďte  personalistu, aby se mu už při čtení začaly vybavovat souvislosti: ano, tento člověk by se nám hodil sem, tohle bychom ho museli doučit, v budoucnu by mohl dělat to a to,“ doporučuje Jana Bártíková.

2. Rozesíláte na všechny strany

„Životopis musí vyjadřovat vnitřní motivaci kandidáta. Tedy, co jej vede k tomu, že se hlásí zrovna na dané místo. To je v kombinaci s životopisem, kde člověk jasně vyjádří svou hodnotu, obrovská síla, jak budovat vztah s personalistou,“ říká Jana Bártíková. Pokud někdo rozesílá životopisy na všechny strany bez zacílení, dostává podle ní mnoho odmítnutí nebo žádných reakcí.

Jak to změnit? Posílejte životopis jen na místa, která opravdu chcete dělat. Ne na taková, která byste asi zvládli nebo „v nejhorším“ dělali. „Jedna moje klientka rozesílala hodně životopisů a dostávala se i na pohovory. V posledním kole ji ale vždy zamítli. Pátraly jsme po příčině a ukázalo se, že danou práci málokdy chtěla opravdu dělat. Na pohovoru pak podvědomě nepodala takový výkon, jako by bylo potřeba,“ uvádí Jana Bártíková.

3. Váš životopis vypadá jako lentilky

Odlište se v mase uchazečů – to nejspíš všichni, kdo zrovna hledají práci, slýchají ze všech stran. Vytvořit zajímavý životopis ale neznamená hrát si s barvami, fonty a velikostí písma. „Personalisté mají asi jen 30 vteřin na jeden životopis. Správné CV proto musí vypadat tak, aby se v něm pozorovatel rychle zorientoval a našel, co hledá.

Co funguje: „Nedoporučuji používat barvičky, grafiku, různé fonty. Stačí jednoduché písmo. Lidé si neuvědomují, že většina životopisů se dnes čte na počítači. Nedoporučuji proto písmo Times New Roman, tedy patkové písmo, které se na monitoru špatně čte. Lepší je používat fonty jako jsou Calibri nebo Verdana,“ radí Jana Bártíková.

4. Tiše čekáte, až se ozvou

„Děkujeme za životopis. Nyní jej budeme vyhodnocovat. Pokud se neozveme do 14 dnů, vybrali jsme jiného kandidáta.“ Takovou automatickou odpověď jste už nejspíš dostali. Znamená to pro vás jasný pokyn tiše čekat, až se firma ozve/neozve?

Názor Jany Bártíkové: „I když firma poslala takovou informaci, je dobré nenechat se odbýt. Pár dní před vypršením uvedené 14denní lhůty můžete personalistovi zavolat a zeptat se,  jak to s vaší žádostí vypadá, jestli potřebují něco doplnit a podobně,“ radí Jana Bártíková. Samozřejmě chce to zdravou míru a nebombardovat personalistu každý den. „Nejhorší, co se vám může stát je, že vás odmítnou. Ale možná po telefonu zapůsobí vzájemné sympatie a pozvou vás na pohovor.“

5. Nechcete nic změnit

Před nějakou dobou jste si vytvořili životopis. Firmy vám na něj sice moc neodpovídají, ale vy věříte, že jednou to vyjde. Úpravu životopisu ale plánujete až ve chvíli, kdy budete mít něco nového: například novou pracovní zkušenost. „Albert Einstein řekl, že jen blázen dělá pořád stejné věci, ale očekává jiný výsledek,“ říká Jana Bártíková.

Co vám pomůže? „Mnoho uchazečů dělá všechno pořád stejně a diví se, že nedostávají dost odpovědí. Nenapadne je ale, že je třeba na čase změnit taktiku,“ podotýká Jana Bártíková. Zkuste proto životopis trochu ozvláštnit. „Napište na začátek životopisu čtyři až pět řádků o tom, kdo jste, co umíte, co chcete dělat a proč. Tento odstavec bude umístěný v horké zóně, kam určitě padne zrak personalisty,“ radí Jana Bártíková.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz