Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 50 let není handicap, hlásá nový pracovní projekt

Tipy a články: 50 let není handicap, hlásá nový pracovní projekt

Kvůli špatné nabídce částečných pracovních úvazků patří lidé nad 50 let (spolu s ženami na mateřské) mezi skupiny nejvíce ohrožené nezaměstnaností. Co lidem v předdůchodovém věku pomůže při shánění nového místa? Vzdělávání – třeba rekvalifikace.

2. 5. 2013

Nezaměstnaných ve věkové skupině 50 plus přibývá. Největší potíže se sháněním práce mají zejména starší lidé s nízkým vzděláním. Neznamená to však, že by firmám nemohli být prospěšní – mají zkušenosti, rozvahu a životní nadhled, což dokáže často vyvážit i chybějící tituly.

Minimum částečných úvazků

Nezaměstnanost lidí v předdůchodovém věku by mohla klesat, kdyby firmy více nabízely částečné pracovní úvazky. Ty jsou ale v Česku nyní spíše výjimkou. „Krátké pracovní úvazky se na nabídce nově obsazovaných pozic podílejí jen necelými 5 procenty. V tomto ohledu patříme v Evropě až na chvost žebříčku. Průměr EU dosahuje podíl 20 procent, v některých zemích i přes 30 procent,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik ze společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz.

Padesát let není handicap

Lidé v předdůchodovém věku z regionů zasažených velkou nezaměstnaností se nyní mohou přihlásit se do dvou nových evropských projektů. První projekt se jmenuje Padesát let není handicap a s podporou ministerstva práce a sociálních věcí jej spouští Asociace občanských poraden.

Projekt Padesát let není handicap běží ve třech regionech zasažených vysokou nezaměstnaností, konkrétně na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a na Třebíčsku. Za téměř 6 milionů korun se pomoci dočká 240 lidí – dostanou například šanci se vzdělávat a získají kariérní poradenství.

Rekvalifikace na údržbáře obecní zeleně

Další podobný projekt, zaměřený na zaměstnávání lidí nad 50 let s nízkým vzděláním a případně i s tělesným postižením, začal běžet od dubna 2013 pod záštitou Evropského sociálního fondu v okresu Prostějov. Zapojení lidé projdou kariérním poradenstvím a motivačními programy. Dostanou také příležitost rekvalifikovat se na údržbáře obecního majetku a zeleně. Po skončení projektu může až 18 účastníků nastoupit na nově vytvořené pracovní místo údržbáře.

Možnost změnit profesi

Lidé starších 50 let, kteří mají problém s pracovním uplatněním, mohou využít i různých vzdělávacích projektů. Například pod hlavičkou projektu Univ 2 Kraje se vybrané střední školy ve všech 14 krajích mění na centra celoživotního učení – dospělým od 18 do 64 let pak nabízejí nejrůznější vzdělávací programy, zaměřené hlavně na změnu profese.

Kurzy a rekvalifikace

Pokud jste registrováni na úřadu práce, můžete se za určitých podmínek ucházet o rekvalifikační kurz zdarma (proplatí jej stát). Zeptejte se úředníka, jestli na to máte nárok. Případně si najděte jiný vzdělávací kurz, který vaše šance na pracovním trhu zvýší.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz