Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 7 tipů, jak se nachystat na pohovor, ve kterém uspějete

Tipy a články: 7 tipů, jak se nachystat na pohovor, ve kterém uspějete

Za pár dní vás čeká pohovor v práci, kterou byste chtěli získat. Den ode dne jste nervóznější, v hlavě si dokola přehráváte nejrůznější, většinou katastrofické scénáře. Trápí vás pochybnosti o vašich schopnostech. Představujete si, že ze sebe nevydáte kloudnou větu, říkáte si, že si vás stejně nevyberou.

Kvůli svému vnitřnímu našeptávači se vynervujete víc, než je zdrávo. Neúspěch u pohovoru, který absolvujete pod obrovským stresem, je tak skoro jistý. Poradíme vám, co dělat, abyste zvýšili šanci na úspěšný pohovor, který povede k uzavření pracovní smlouvy. Štěstí přeje připraveným, proto se připravte dopředu.

IMG: Úspěch

1. Odežeňte pochybující myšlenky

Až vás zase budou přepadat černé myšlenky, vzpomeňte si na to, že si vás na pohovor vybrali z více uchazečů. Prvním sítem jste prošli, zaujali jste. To je dobrá zpráva! Jste jedni z mála, kteří dostali příležitost ukázat, že se na práci hodíte. Využijte ji!

Místo katastrofických scénářů si přehrávejte v hlavě výsledek, kterého chcete dosáhnout. Představujte si, jak jste si na pohovoru příjemně popovídali, jak jste se cítili uvolněně i jak skáčete nadšením do stropu, když se dozvídáte, že vás berou.

2. Zhluboka dýchejte

Nezabírá to? Soustřeďte se jen na svůj dech a zkuste se párkrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Soustředěným dýcháním odvedete mysl od pochybovačných myšlenek a uklidníte se.

3. Minimalizujte rušivé elementy

Přijďte včas, buďte vhodně oblečení, před schůzkou si odskočte na toaletu, ztište si mobil. Cílem těchto opatření je snížit možnost jakéhokoliv nevhodného vyrušení. Na pohovoru se potřebujete soustředit na to podstatné. Pokazit si šance na úspěch něčím, co máte pevně v rukách, by vás hodně štvalo.

4. Prodejte se

Popřemýšlejte o svých odlišnostech: v čem vynikáte, v čem jste dobří? Dejte si na tom záležet a nepodceňujte se. Připravte se, že na tohle se vás nejspíš na pohovoru zeptají. Jestli si s tím sami nevíte rady, zeptejte se svých nejbližších.

Zeptejte se lidí ve svém okolí na zkušenosti s pohovory, projděte si články na internetu týkající se pracovního pohovoru. Zjistíte tak nejčastější otázky, na které chtějí zaměstnavatelé znát odpovědi. Odpověď si v klidu můžete nachystat ještě před samotnou schůzkou. Čím více budete připraveni, tím jistější bude vaše vystupování.

5. Trénujte sebedůvěru

Působíte na ostatní lidi jako šedá myš? Stydíte se? Mistra světa ze sebe za týden neuděláte, ale něco přece jen můžete udělat. Poslední dny před pohovorem věnujte tomu, že si každý večer uvědomíte, nebo ještě lépe zapíšete věci, které se vám povedly. Postupně se tím naučíte dívat se sami na sebe jako na schopného člověka.

Natrénujte si na svých nejbližších podání ruky. Důležitý je pevný stisk. Při pohovoru se snažte dívat tomu, s kým mluvíte, přímo do očí. Seďte vzpřímeně. I držením těla dáváte svému okolí najevo, jak to máte se sebedůvěrou.

6. Nemachrujte

Vystupování sebevědomého člověka působí mnohem lépe než ustrašeného uzlíku nervů. Pamatujte si ale, že se nic nesmí přehánět. Ani přílišné sebevědomí. Přijít na pohovor stylem jsem bůh, který všechno ví, všechno zná, se vám nejspíš nevyplatí. Vaší devizou bude spíše skromnost, férové jednání ve spojení s pracovitostí a odbornými znalostmi či dovednostmi.

7. Mluvte nahlas a ve větách

Vyhýbejte se jednoslovným odpovědím. Na otázky odpovídejte jasně a zřetelně. Žádné kuňkání a kňourání. Ukažte, že umíte komunikovat, a odpovídejte ve větách. Tak, aby vás bylo dobře slyšet a bylo vám rozumět. Váš možný budoucí zaměstnavatel od vás potřebuje informace, na základě kterých se rozhodne, zda vás bere. Dejte mu je.

Pohovor jako příležitost

Možná na pohovoru zjistíte, že nabízená pozice vám nebude vyhovovat. I to se může stát. Zkuste brát pracovní pohovor jako ověření toho, zda je volná pozice opravdu pro vás vhodná, či nikoliv.

Neúspěch není prohra

Poctivě jste se připravovali a neuspěli? Neznamená to, že je na vás něco špatně. Znamená to jediné – jiný kandidát vyhovoval více požadavkům zaměstnavatele. Vám to vyjde někdy příště.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz