Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 8 důvodů, proč pracovní veletrhy nejsou ztráta času

Tipy a články: 8 důvodů, proč pracovní veletrhy nejsou ztráta času

Byli jste někdy na pracovním veletrhu a zdálo se vám to jako zabitý čas? Pravděpodobně jste vy zabili čas, který jste na veletrhu mohli naplno využít.

15. 10. 2015

↑ Takto to loni vypadalo na veletrhu Profesia Days.

Vyřídíte vše na jednom místě

Pravdou je, že je úplně jedno, kolik vám je let, kolik máte pracovních zkušeností nebo korun na výplatní pásce. Pracovní veletrhy jsou totiž vedle burzy práce stále více i burzou myšlenek, inspirace a rozvoje. Proto byste jednou ročně měli jít za pracovním úspěchem i klasickou cestou, osobně. Ať už si hledáte nové zaměstnání, nebo chcete být lepší v tom, které máte.

Internet pojem „hledání práce” velmi zjednodušil a mnoho lidí nabylo pocit, že jediným kliknutím, kterým odešlou svou reakci na pracovní nabídku, jejich práce končí. Ve skutečnosti je však hledání zaměstnání mnohem komplexnější proces, který právě na veletrhu práce dokážete vyřídit na jednom místě a za jediný den. Například už 21. a 22. října 2015 na veletrhu Profesia days (Prace.cz je jedním z partnerů veletrhu).

1. Užijte si změnu rolí

Velkou výhodou pracovních veletrhů je to, že si s personalisty prakticky vyměníte role. Tentokrát se o přízeň nemusíte ucházet vy, vaši pozornost se budou snažit získat zaměstnavatelé. Ve stáncích vládne přátelské neformální prostředí, které vám bude určitě příjemnější než pracovní pohovor. Vyzkoušejte ho ve více stáncích a k favoritům se později vraťte pro druhý dojem.

2. Najděte svou příležitost

Když si vyberete, která společnost vás svými pracovními nabídkami i prezentací zaujala, ucházejte se o práci. Odevzdejte svůj životopis a vyjádřete osobně to, co byste běžně poslali motivačním dopisem. Zjistěte o nabízeném místě mnohem více detailů, než byste se dozvěděli na internetu – na veletrhu si totiž často můžete popovídat i s člověkem, který danou práci sám vykonává.

3. Nacvičte si projev

Na veletrzích je prostor na to, co klasické výběrové řízení neumožňuje – získat od firmy cennou zpětnou vazbu. Pokud i při běžném hledání máte štěstí a pozvou vás na pohovor, málokdy je po něm šance probrat váš výkon. Ve stánku vám však personalisté rádi vysvětlí, co děláte dobře a čemu se naopak vyhnout. To je ideální zejména pro studenty a absolventy, kteří si práci hledají poprvé.

4. Využijte šanci zaujmout

Pokud si myslíte, že zaměstnavatelé chodí na pracovní veletrhy pouze rozdávat dárkové předměty a dělat si tak reklamu, jste na omylu. Je to pro ně totiž příležitost dozvědět se o vás více než jen to, jaké dovednosti uvádíte ve svém životopise. Osobnostní souhra je pro firmy stejně důležitá jako vaše pracovní schopnosti, proto vás ve svém stánku rádi přivítají a popovídají si.

Na Profesia Days se představují desítky zaměstnavatelů.

5. Nahlédnete do srdce firmy

Právě na veletrhu se můžete o společnosti dozvědět to, co v inzerátech zůstává tajemstvím. Zástupci společností vám osobně a rádi řeknou více o tom, jak vypadá jejich pracovní prostředí, jací jsou kolegové, jaké benefity nabízí, či jak probíhá běžný pracovní den v jejich firmě. Podle toho se sami lépe rozhodnete, u kterého zaměstnavatele skutečně vidíte svou budoucnost.

6. Doběhněte ujíždějící vlak

Možná jste se bez práce ocitli po dlouhé době nebo si jen chcete zmonitorovat situaci na pracovním trhu. To, co zaměstnavatelé od kandidátů očekávali před pěti lety, dnes už neplatí. Vlastně, s vyvíjejícími se technologiemi se nároky mění častěji než rok v kalendáři. Využijte i testování počítačových či jazykových znalostí a zjistěte, na kolik procent splňujete to, co firmy vyžadují.

7. Objevte nové možnosti

Veletrh je výborná příležitost zorientovat se, kam se posunul trh a jaké jsou šance zaměstnat se nebo kariérně růst i mimo váš obor. Možná zjistíte, že vaše schopnosti jsou mnohem žádanější v jiných profesích, nebo objevíte možnosti podnikání, pro které se vyplatí změnit zaměření. Networkujte, seznamujte se, nikdy totiž nevíte, odkud přijde vaše příležitost.

8. Odneste si motivaci

Jen málokde potkáte tolik úspěšných lidí, kteří se s vámi ochotně podělí o rady, a odborníků, jejichž hlavní náplní práce je posunout vás dál. Proto mají veletrhy program nabitý příběhy inspirativních řečníků a zkušených specialistů. Vyberte si v programu témata a osobnosti, které vás zajímají, a využijte veletrh i na kladení otázek – máte největší šanci dostat odpovědi.

Vyzkoušeli jste už tedy při hledání práce opravdu všechno? Vraťte se na jeden den ke starému způsobu oslovování zaměstnavatelů a přijďte si pro svou příležitost na některý z největších letošních veletrhů:

Článek vznikl ve spolupráci s Profesia.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz