Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 8 největších chyb při psaní životopisu

Tipy a články: 8 největších chyb při psaní životopisu

Chybovat je lidské. V případě životopisu by se vám však chyba mohla vymstít. Sepsali jsme pro vás nejčastější a největší chyby, které zájemci o novou práci dělají. Vyvarujte se jich. Napište životopis jako profesionál a budete o krok blíž k nové práci.

1. Příšerný vzhled

Životopis je vaše vizitka, dejte si na něm záležet. Cár papíru vytržený ze sešitu s nečitelnými klikyháky vám dveře k nové práci zabouchne.

Vyhněte se i druhému extrému: příliš kreativním a vyzdobeným životopisům. Nikdy nepoužívejte vyšperkované šablony dokumentů hýřící barvami a mnoha typy fontů. Nejlepší službu vám udělá střízlivý, jednoduchý a přehledný design.

2. Chyby

Český jazyk není vaše parketa? Dejte životopis před odesláním zkontrolovat někomu, kdo češtinu dobře ovládá. Chyby, překlepy ani špatný sloh nemají v životopisu místo.

Našli jste po sobě chyby? Ať vás ani nenapadne chybu škrtnout a napsat správný výraz. Dejte si s tím práci a přepište celý text bezchybně znovu.

3. Dlouhý román

Personalisty zajímají podstatné informace. Nemají čas je vyzobávat z desetistránkového románu. Nepotřebují vědět, kolik je vám let, kolik máte dětí nebo jaká je vaše bytová situace. Do vašeho soukromí nikomu nic není. To nejdůležitější, co potřebují znát, je celé jméno, dosažené vzdělání, praxe a kontakt na vás. Myslete na to při psaní svého životopisu.

4. Rozvláčnost

Buďte struční a uvádějte jen podstatné informace. Stačí heslovitě. Úplně stačí jedna strana A4. Pokud trváte na delším životopisu, je dovolena maximálně stránka navíc. Upravte text do odstavců, zformátujte do přehledného dokumentu. Personalisté vám budou vděční!

5. Vymýšlení

Napsali jste do jazykových schopností angličtinu, ale anglicky umíte jen pár vět? Tohle by se vám mohlo vymstít. Nevymýšlejte si. Počítejte s tím, že své dovednosti a znalosti budete muset prokázat.

6. Přeskakování

Nepište výčet svých předchozích zaměstnání nebo vzdělání na přeskáčku, jak si je postupně vybavujete. Tohle jsou jedny z nejdůležitějších údajů, které po vás personalisté vyžadují. Naservírujte jim je stručně a jasně seřazené podle toho, jak šly události za sebou.

U absolvovaných škol i praxe postupujte chronologicky od nejnovějších k nejstarším. Nezmiňujte, že jste dokončili základní školu. S tím se počítá. K zaměstnání nepište důvod skončení pracovního poměru. Ten vysvětlíte, když se vás na to zeptají při pohovoru.

7. Čechrání peří

Pište jen to důležité. Dlouhý výčet diplomů a osvědčení, které nesouvisejí s vaší prací, praští každého personalistu do očí. Nikoho neohromíte ani zveličováním svých pracovních zkušeností nebo „nóbl“ anglickými výrazy pro dřívější pozice. Pište česky. Byl jste prodavač, napište to, nepište sales assistant. To samé platí i v dalších podobných případech.

8. Roztomilost si nechte pro kamarády

Plánujete uvést jako kontaktní e-mail, který jste si založili v pubertě ve tvaru pusinka@seznam.cz? Nedělejte to. Zřiďte si novou e-mailovou schránku ve tvaru jméno a příjmení – třeba jan.novak@seznam.cz. Budete působit důvěryhodněji.

Přikládáte k životopisu svou fotografii? Myslete na to, že fotku posíláte budoucímu zaměstnavateli, ne kamarádům. Pošlete proto jen takovou, která nevzbuzuje pohoršení ani úsměv. Žádné momentky z dovolené ani z oslav. Nejlépe podobenka z úředního dokladu. Pokud takovou fotografii nemáte, raději neposílejte žádnou.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz