Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 9 otázek o rodičovské a mateřské dovolené

Tipy a články: 9 otázek o rodičovské a mateřské dovolené

Kdy můžete nastoupit na mateřskou dovolenou? Mohou být s dítětem doma oba rodiče? Kdy nejdříve se lze vrátit do zaměstnání? Advokátní kancelář Jasanská & Co. přináší odpovědi na 9 nejčastějších otázek.

5. 8. 2013

1. Komu náleží mateřská dovolená?

Mateřská dovolená náleží jak matce, která porodila vlastního potomka, tak ženě, která dítě převzala do náhradní rodičovské péče.

2. Jaká je délka mateřské dovolené?

Mateřská dovolená přísluší zaměstnankyni po dobu 28 týdnů. Pokud žena porodila dvojčata a vícerčata, přísluší jí mateřská dovolená v délce 37 týdnů.

3. Kdy může žena nastoupit na mateřskou dovolenou?

Nástup si zaměstnankyně určuje sama. Obvykle to bývá počátkem šestého týdne před očekávaným porodem, nejdříve to může být počátkem osmého týdne před očekávaným porodem.

4. Co když porod nastane dříve a nevyčerpám před ním 6 týdnů mateřské dovolené?

Mateřská dovolená se nezkrátí a stále se počítá s 28, respektive 37 týdny od nástupu. Pokud ale šest týdnů před porodem není vyčerpáno z jiného důvodu (například zaměstnankyně se rozhodla ještě pracovat), náleží jí mateřská dovolená pouze v délce 22 týdnů (respektive 31 týdnů při porodu dvou a více dětí).

5. Existuje speciální ochrana pro ženy s rizikovým těhotenstvím?

Ano. V případě rizikového těhotenství náleží ženě po dobu pracovní neschopnosti prvních 14 dní náhrada mzdy/platu od zaměstnavatele. Dále bude pobírat nemocenskou až do nástupu na mateřskou dovolenou.

6. Musím vyčerpat celou mateřskou dovolenou? Pokud ne, jakou nejkratší dobu na ní mohu strávit?

Zákoník práce stanovuje, že mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů po porodu.

7. Mají na rodičovskou dovolenou nárok oba rodiče?

Právo na rodičovskou dovolenou vzniká jak matce, tak otci. Pečovat o dítě mohou každý zvlášť nebo i oba současně (ale státní příspěvek dostane jen jeden z nich). Matka má nárok na rodičovskou dovolenou po skončení mateřské, otec od narození dítěte.

8. Jaká může být maximální délka rodičovské dovolené? Musím ji vyčerpat v celku?

Nárok na rodičovskou dovolenou končí dosažením třetího roku věku dítěte. Nemusí se čerpat v celku, pokud zaměstnanec nastoupí do práce ve chvíli, kdy jsou jeho dítěti dva roky a po půl roce se rozhodne opět nastoupit na rodičovskou dovolenou. Do doby, než jsou dítěti tři roky, zaměstnavatel musí požadavku vrátit se na rodičovskou dovolenou vyhovět.

9. Převzal jsem dítě do péče, jehož matka zemřela. Mám také nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou?

Ano, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o mateřskou a rodičovskou dovolenou v souvislosti s porodem, je její délka omezena. Zaměstnankyni přísluší mateřská dovolená po dobu 22, resp. 31 týdnů od převzetí dítěte, nejdéle však do dosažení věku jednoho roku dítěte. Rodičovská dovolená náleží opět do tří let věku dítěte. Pokud ale dítě bylo převzato až po dosažení třetího roku věku a je mu méně než sedm let nebo by rodičovská dovolená uplynula až po dosažení věku tří let, přísluší zaměstnanci rodičovská v délce 22 týdnů.

Článek napsala advokátní kancelář Jasanská & Co.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz