Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 95 % lidí měli na home office. A výsledky překvapily

Tipy a články: 95 % lidí měli na home office. A výsledky překvapily

Každý už někdy slyšel názor, že lidé pracující z domova nepracují stejně dobře, jako když jsou v kanceláři. V práci jim občas přes rameno nakoukne šéf a možnost schrupnout si po obědě je taky (téměř) vyloučena. Pak jsou tu takoví, kteří si pochvalují, že nejvíc důležité práce udělají z domova, nikdo je totiž nezdržuje dotazy nebo barvitým líčením svého nedělního oběda. 

17. 6. 2020 (PR článek)

Nucený přesun na home office v posledních pár měsících tedy můžeme považovat za skvělou příležitost zjistit, jak je to ve skutečnosti.

Jak to bylo v Comdata

Práce operátora call centra není profese, kde by člověk automaticky očekával home office. Přesto v Comdata to bylo možné už dříve: „Je to dané tím, že máme v týmech některé zaměstnance se ZTP, seniory nebo rodiče s malými dětmi. Nejen těm se možnost pracovat z domova občas hodí. A teď se nám příprava vyplatila. Vždyť ze dne na den přešlo na stálý home-office 95 % firmy,” popisuje situaci Lenka Volocká, HR ředitelka společnosti Comdata.

A výsledek?

„Zákazníci nic nepoznali, což je nejdůležitější. Ale překvapilo nás, že v některých týmech efektivita dokonce stoupla. To je příjemné zjištění, že je na naše lidi opravdu spoleh, i když pracují z domova,” chválí Lenka Volocká.

» Hledají nové zaměstnance v 11 městech ČR. Podívejte se na volná místa v Comdata

Jak dělat operátora call centra z domova

Obzvláště pro zaměstnance, kteří nejsou na práci z domova zvyklí, je největší výzvou technické vybavení.

„U nás lidem veškeré potřebné technické vybavení samozřejmě zapůjčíme. V době nouzového stavu jsme dokonce poskytovali i vlastní internetové připojení těm, kdo ho neměli doma dostatečné rychlé. Důležité je také klidné prostředí, ve kterém mohou pracovat,” shrnuje HR ředitelka firmy Comdata.

Práce z domova vyžaduje také větší disciplínu a zodpovědnost. Nic vás ráno nenutí převléknout se z pyžama – a i do práce z domova se dá zaspat! Jste také daleko od zkušenějších kolegů.

„Když potřebuji radu, hned volám svému supervizorovi a k dispozici máme i chat pro celý tým. Na ten si teprve zvykám, ale člověk se hned cítí být součástí týmu. Ohromnou výhodou je naopak to, že mám klid a ticho na telefonát, nemusím se překřikovat s kolegou z vedlejší kóje,” chválí si Oto, který dělá operátora na příchozí lince Vodafone.

↑ Nikola, operátorka Comdata v Trutnově: „Ráno prostě vstanu, nahodím tygří overal a jdu volat. Odpoledne se odpojím a hned se můžu věnovat synovi, to je super.“

Ne každému ale práce z domova vyhovuje. „Jsem velký extrovert, takže je pro mě práce z domu i přes některé výhody spíše nevýhodou. Nikdy bych nevěřila, že to řeknu, ale na kolegy a klasický pracovní režim se už těším,” dodává Maruška z linky Innogy.

Na home-office i s dětmi

Mnoho rodičů teď řeší nutnost zůstat s dětmi doma. Jak jde skloubit práce v kontaktním centru s péčí o dítě?

„Je to náročnější na přípravu, třeba snídani musím mít nachystanou, ještě než se syn vzbudí. Vysvětlila jsem mu, že pracuju vedle v pokoji, že za mnou může přijít, ale když mu ukážu, že má být potichu, musí chvíli počkat, až domluvím. A jde nám to dobře,” pochvaluje si Radka, která pracuje v liberecké pobočce na částečný úvazek jako operátorka linky O2.

↑ Lada, operátorka aktivní linky Comdata ve Žďáru nad Sázavou: „Nejlepší na home office je ten ušetřený čas, který můžu věnovat koníčkům místo cesty do práce a z práce.“

Pohovory se vedou online

A co vás čeká, pokud odpovíte na některý z inzerátů Comdata?

„Stále potřebujeme nové zaměstnance takže nabíráme stejně, jako dřív. Jen se snažíme maximum kontaktu vyřešit na dálku. Místo standardního domluvení osobní schůzky na pobočce si kolegyně Alice domluví s kandidátem termín schůzky přes Skype. Každá z našich HR specialistek má svoji Skype místnost, takže není potřeba, aby měl kandidát Skype účet. Prostě jen klikne na odkaz v pozvánce a je to,” říká Alexandra Ševčíková, Recruitment specialist Comdata.

» Prohlédněte si aktuálně nabízené pozice v Comdata

(PR článek)

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz