Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Automatizace ve výrobě jako příležitost pro rozvoj zaměstnanců

Tipy a články: Automatizace ve výrobě jako příležitost pro rozvoj zaměstnanců

Společnost Sécheron Hasler CZ patří mezi významné výrobce a dodavatele v oblasti železniční dopravy. Prochází stálým vývojem a díky tomu také využívá stále nové technologie. Jednou z nich jsou pětiosá frézovací centra s automatickou obsluhou, která by měla urychlit výrobu a uvolnit kapacity pracovníků pro další rozvoj. „Naším cílem je změnit v blízké budoucnosti náš strojový park tak, aby se ze seřizovačů stali skuteční specialisté,“ vysvětluje Petr Novotný, vedoucí výroby.

Petře, vaše pozice vedoucího výroby obnáší to, že máte přehled o jednotlivých výrobních krocích a zároveň i o jejich časové náročnosti. Díky pořízení nových strojů dojde ke zvýšení automatizace některých prací. Dokážete odhadnout, kolik času tím při výrobě ušetříte?

Odhadujeme, že nově pořízené stroje budou ekvivalentem až pěti stávajících. Úspory času dosáhneme díky víceosému obrábění. Automatizace jako taková nepřinese úsporu času, ale navýšení výrobní kapacity. Díky automatizaci můžeme nové stroje využívat doslova 24/7, a to bez přítomnosti obsluhy.

O jaké stroje se přesně jedná?

Jedná se o pětiosá frézovací centra dodaná renomovaným německým výrobcem a vybavená automatickým obslužným  systémem. Ten sestává ze zásobníku materiálu a robotického ramene, které zakládá materiál a odebírá obrobky.

Byla úspora času hlavním motivem pro investici do nových strojů?

Hlavním důvodem pro tuto investici bylo navýšení interní kapacity, a to způsobem, který poskytne stabilní výkon i v době, kdy není obsluha přítomna, tedy během noci a víkendu. Tím získáváme rezervní kapacitu pro případné výkyvy v požadavcích na výrobu. Zároveň se jedná o velmi výkonné robustní stroje, které dosahují velké přesnosti i při velmi vysokém zatížení.

Přináší stroje i nějaké technologické inovace?

Největší inovací pro nás je pětiosé obrábění. Jeho hlavní výhodou je možnost obrábění velmi složitých tvarů v rámci jednoho upnutí, respektive programu. Díky tomu šetříme čas nutný na dodatečnou manipulaci s obrobkem. Při plném pětiosém obrábění tato činnost odpadá buď úplně, nebo je významně zredukována. Snižuje se také riziko chyby operátora a případná nekvalita.

Jak se taková časová úspora promítne do celkového chodu výrobního oddělení? Budou mít zaměstnanci méně práce?

Nedá se říct, že by měli zaměstnanci méně práce. Jejich práce bude ale racionálnější. Automatizací jsme „osvobodili“ operátory od výrobků s krátkými cyklovými časy.  Mohou se tak věnovat obsluze více strojů s dlouhými cykly, aniž by se dostávali do časového stresu nebo způsobovali prostoje. Navíc je zde i výrazný benefit v podobě seznámení seřizovačů s novou technologií a strategií obrábění.

Tím, že opakující se práci zakládání a vyjímání materiálu převezmou stroje, budou se seřizovači moci více věnovat seřizování a kontrole kvality vyrobených dílů. Tím dojde k rychlejšímu získávání zkušeností.

Jsme si vědomi, že kvalitních seřizovačů je na trhu práce dlouhodobý nedostatek. Proto je naší prioritou využít potenciál zaměstnanců naplno. Věřím, že orientace strojového parku směrem k pětiosému obrábění a automatizaci poskytne v blízké budoucnosti našim seřizovačům ty správné podmínky, aby se z nich stali skuteční specialisté.

Myslíte, že by to mohl být jeden z důvodů, proč by do vaší firmy mohli zamířit noví kolegové z oblasti výroby a zpracování?

Určitě. Pro zájemce o práci, kteří ještě nemají zkušenost s touto technologií, je to jedinečná příležitost, jak se s ní seznámit a tím se dále rozvíjet. Pro ty, kdo zkušenost s pětiosým obráběním už mají, je to zase šance, jak své znalosti uplatnit a pomoci tak naší firmě s úspěšnou implementací nové technologie.

TIP: Zajímají vás pracovní příležitosti ve výrobě a zpracování? Podívejte se na nabídky práce v Sécheron.

Váš tým zastřešuje proces výroby od plánování přes samotnou realizaci až po vyhodnocování výstupu procesů. Musí mít vaši případní kolegové nějaké specifické znalosti (mimo adekvátního vzdělání), aby se stali součástí týmu?

To se samozřejmě odvíjí od konkrétní pozice. Od kolegů ve výrobě očekáváme především zkušenosti s obsluhou CNC obráběcích strojů, čtení výkresové dokumentace, kontrolu a měření vyrobených dílů. Výhodou je znalost řídícího systému našich strojů. Neznamená to ale, že bychom neměli zájem o uchazeče bez předchozí praxe. Ve firmě funguje podpora odborného vzdělávání.

Existují reálně nějaká omezení, která by znemožňovala tuto práci vykonávat?

Tady rovnou navážu na předchozí odpověď. Pokud má člověk o tuto práci skutečný zájem, má technické myšlení a chce se učit nové věci, může být pro nás cennější než někdo se vzděláním a praxí, ale bez zájmu měnit zaběhlou rutinu. Pokud se nebavíme o přiměřené fyzické vybavenosti u výrobních pozic, je jediným omezujícím faktorem pro práci u nás stagnace a nezájem o vlastní rozvoj.

Zkuste popsat takový typický den vašeho výrobního týmu.

Naše výroba pracuje na dvě směny. Pro ranní směnu tedy den začíná příchodem na pracoviště, kde dojde ke krátké koordinační schůzce mezi mistrem směny a „parťáky“ jednotlivých pracovišť. Při této schůzce se podle priorit, cyklových časů a aktuální obsazenosti směny rozdělují stroje mezi jednotlivé operátory. Ti se pak věnují obsluze přidělených strojů nebo jejich seřizování.

V průběhu výroby jsou v kontaktu s pracovníky kontroly kvality, případně technologie. Vše s ohledem na minimalizaci ztrát, ať už z důvodů hrozící nekvality, nebo prostojů. Mistr se účastní briefingu s vedoucím výroby, plánování, technologie a kvality, kde se vzájemně obeznámí s aktuální situací a prioritami pro výrobu.

Na hranici směn je pak pravidelná koordinační schůzka mistrů a „parťáků“, kteří si předávají „rozjetou“ výrobu, aniž by došlo k jejímu přerušení. Odpolední směna pak pokračuje ve stejném duchu jako směna ranní. Před koncem zaznamenává zásadní informace pro bezproblémový start výroby v následujícím dni.

Jak dlouho ve firmě pracujete, co vás na práci baví a motivuje?

Ve firmě pracuji od roku 2014. Začínal jsem jako plánovač výroby a postupně se propracoval až na současnou pozici. Na mojí práci mě nejvíc baví to, že přináší neustále nové výzvy, ačkoliv je její základ stále stejný (vstupy, zdroje, výstupy…). Stačí, že se změní jediný parametr a v tu chvíli čelíte zcela nové situaci. Je to jako hrát šachy nebo jinou deskovou hru. Ta samá hra může mít tisíce různých podob.

O firmě Sécheron Hasler CZ, spol. s r.o.

Jsme úspěšná mezinárodní společnost patřící do švýcarské skupiny Sécheron Hasler Group. Zabýváme se vývojem a výrobou komponentů pro trakční techniku a jsme celosvětovou jedničkou ve svém oboru. Naše produkty slouží k zajištění bezpečnosti při hromadné přepravě osob – chráníme životy cestujících. Spolehlivost a kvalita našich produktů je naší nejvyšší prioritou. Neustále investujeme do vývoje produktů i do moderních technologií výroby. Dynamicky se rozrůstáme, budujeme nová oddělení a rozšiřujeme ta stávající v Běchovicích i v Horních Počernicích.

Podívejte se na pozice, které firma Sécheron Hasler CZ nabízí.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz