Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Brigáda při škole: za jakých podmínek si studenti mohou vydělat?

Tipy a články: Brigáda při škole: za jakých podmínek si studenti mohou vydělat?

Studujete a chcete si přivydělat? Směle do toho! Na brigádě se naučíte spoustu věcí. I kdyby to bylo jen zjištění, že vydělat peníze dá pěknou fušku. Pokud si najdete brigádu v oboru, který studujete, získáváte body navíc. V očích zaměstnavatelů budete mít proti čerstvým absolventům bez praxe pořádný náskok.

10. 3. 2020

Jak a kde hledat brigádu?

Nejjednodušší je to online. Na Prace.cz najdete vedle možností pracovat na plný úvazek také brigády nebo zkrácené úvazky. Nové inzeráty přibývají každý den. Rádi vás na ně upozorníme e-mailem, ať je neminete. Přece jen – ty nejzajímavější a nejlépe placené brigády bývají rychle pryč. Stačí jen vyplnit e-mailovou adresu do políčka ve výpisu pozic:

Zkuste se také poptat příbuzných a známých. Mezi lidmi stále kolují informace o pracovních místech. Když se nesvěříte, může se stát, že přijdete o možnost dobře placené brigády, o které věděl kamarád.

Za jakých podmínek si studenti mohou vydělat?

Bez smlouvy to nepůjde. U brigád a přivýdělků se nejčastěji uzavírá dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Dohoda o provedení práce (DPP). Je vhodná hlavně pro krátkodobé brigády. Na DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat až 300 hodin za kalendářní rok. Když uzavřete více DPP u různých zaměstnavatelů, limit platí u každého zvlášť. Skvělé je, že pokud měsíční odměna nepřesáhne 10 000 Kč, zaměstnavatel vám z výdělku nestrhne zdravotní ani sociální pojištění. Z výplaty se odvede pouze 15% daň.
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Využívá se u dlouhodobějších brigád. DPČ je možné sjednat až na 52 po sobě jdoucích týdnů. Každý týden smíte v průměru odpracovat max. 20 hodin. Dobré je, že s tím jde částečně hýbat: jeden týden odpracujete třeba 10 hodin a další 30 hodin. Tuhle pružnost jako student určitě oceníte. Nevýhodou DPČ však je, že sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel strhává už z výdělku nad 3000 Kč měsíčně.

Tip: Pokud to v nějaké firmě vypadá na delší spolupráci, můžete nejprve uzavřít DPP a po vyčerpání prvních 300 hodin pokračovat na DPČ.

Jak to bude se zdravotním/sociálním pojištěním, pokud si na DPP vyděláte pod 10 000 Kč a na DPČ pod 3000 Kč? Jako student nemusíte nic platit, zdravotní pojištění za vás hradí stát.

Daňové zvýhodnění pro studenty přinese peníze navíc

Když u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani (tzv. růžový list), můžete uplatnit základní daňovou slevu na poplatníka: 2070 Kč měsíčně. O tuto částku každý měsíc zaplatíte na daních méně. „Růžový list“ ale můžete v jednom kalendářním měsíci podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. Takže pokud chodíte na brigádu do různých firem, výdělky od ostatních zaměstnavatelů se už daní bez slevy, tedy běžnými 15 %.

» Podívejte se na aktuální nabídku brigád a zkrácených úvazků

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz