Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Buldozer, lhář, ovce... Na koho si v práci dát pozor

Tipy a články: Buldozer, lhář, ovce... Na koho si v práci dát pozor

Jednou z největších výzev na pracovišti je dokázat vyjít s kolegy. Problémy máme s těmi, kteří strkají nos do naší kanceláře, převádějí na nás svou práci nebo vyprávějí stále totéž. Někdy nás mohou „jen” obtěžovat, jindy však i poškozovat naši kariéru. Článek upozorňuje na nejčastější problémové kolegy a radí, jak se jim postavit.

  • 6. 9. 2009

Stopka

Takový kolega vždy zastaví vaše inovativní nápady. Postavte se proto jeho negativitě hlubší diskusí. Diskutujte o tom, jak by věc mohla fungovat.

Tlachal

Tento kolega vás dokáže přimět k aktivitám, které vás ve výsledku připraví o čas. Nejlepší obranou je vyžadovat o něho detaily, například projekt sepsaný na jedné stránce textu.

 Buldozer

Na poradách všechny „převálcuje”. V nejhorším případě je také tyranem. Nenechte se takovými kolegy zastrašit. Dejte najevo, že jejich útoky považujete za nesmyslné.

 Podezřelý úsměv

Na podezřele se usmívající kolegy, kteří nehýbají obočím ani víčky, se neusmívejte. Naopak odpovězte vážným a přemýšlivým výrazem. Běžně je odradíte, zeptáte-li se, čemu se smějí.

Lhář

Moderní technologie umožnily lidem lhát, že nedostali daný e-mail nebo hlasovou zprávu, čímž mohou zakrývat své chyby. V případě důležitých věcí se proto držte papírových důkazů.

Otvírací nůž

Dnešní pracovní prostředí je džungle. Buďte si vědomi těch, kteří vás mohou vnímat jako odrazový můstek ke vstupu do vyšší ligy.

Minutový muž

Chce vždy jen minutu vašeho času. Pak se ale vrátí pro další minutu. Před takovým kolegou předstírejte pracovní vytížení, i když momentálně nejste zaneprázdnění. Poznáte jej na první pohled podle toho, jak bude chodit kolem a hledat výmluvy, proč nepracovat.

Ten, který nic neví

Internet udělal z řady lidí chytráky. Chcete-li se přesvědčit, zda něco skutečně vědí, ptejte se na zdroje jejich informací. Pár dobře mířených otázek o podstatě věcí odhalí vše.

Tabulkový procesor

Tabulky jsou v dnešní době potřebné, nenechte se však nimi zahltit.

Ovce

Tento kolega miluje porady. Vykonává však jen schválené úkoly a nejraději se skrývá v davu. Pokud nechcete, aby uspal také vaši kariéru, co nejvíce se mu vyhýbejte.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz