Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Byl to náročný rok. Zvlášť letos si zasloužíte odpočívat. Svět práce na vás počká

Tipy a články: Byl to náročný rok. Zvlášť letos si zasloužíte odpočívat. Svět práce na vás počká

Právě končí jeden z nejpodivnějších roků, které jsme v nedávné historii zažili. Život mnohých z nás se obrátil naruby, ten pracovní nevyjímaje. Ze dne na den jsme skončili na home office, oddělených směnách, se sníženými úvazky, nebo dokonce bez práce. Všichni jsme se museli se změnami vyrovnat. Ať už jste v jakékoliv situaci, dejte si přes Vánoce pauzu. Život v mnoha firmách se zastavil a ani trh práce není v tomto období příliš aktivní. Věnujte se odpočinku, abyste měli víc sil do nového roku, až se vše zase rozjede.

2020: rok ponorkové nemoci

Vánoce jsou obdobím, kdy si má člověk užívat rodinnou pohodu. Jenže zrovna letos jsme strávili doma s rodinou tolik společných chvil, že si občas někdo ze samého „užívání rodinné vzájemnosti“ pomalu balil kufry.

Z pohledu ponorkové nemoci byl rok 2020 opravdu náročnou etapou, zkouškou našich charakterů i vzájemných vztahů. Ale právě díky tomu jsme se naučili, jak spolu vycházet, když jsme zavření doma. Navíc o Vánocích máte jeden na druhého čas, další povinnosti odpadly. Můžete se nerušeně věnovat tomu, co rádi děláte, aniž byste museli myslet na termíny v práci nebo na školní úkoly potomků. Vánoce jsou tu i od toho, aby člověk vstával, kdy potřebuje, prožil půl dne v pyžamu, ládoval se bramborovým salátem a cukrovím a koukal na pohádky. Prostě si odpočinul.

Zvládli jste toho hodně. Pochvalte se

Konec roku svádí k bilancování. A letos je o čem přemýšlet. Čelili jsme novým situacím a málokteré byly příjemné. Navíc nelze spoléhat na to, že různá opatření, která omezují náš život, po Novém roce jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.

Zkuste se na to dívat pozitivně. Letošní rozjímání věnujte ohlédnutí za tím, co všechno jste zvládli a co všechno jste ustáli. Nebylo toho málo. Pochvalte se a vyjádřete uznání i svým blízkým, kteří s vámi nelehké momenty sdíleli.

Zkuste si ujasnit, co všechno jste se letos naučili. Podržte si vědomí, že nově nabyté zkušenosti vám už nikdo nevezme a můžete je využít i kdykoliv v budoucnu. S takovým nastavením mysli vstoupíte do nového roku silnější, abyste vše, co vás čeká, dobře zvládli. Práce.cz vás v tom bude i nadále podporovat.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz