Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Čeho je moc, toho je příliš

Tipy a články: Čeho je moc, toho je příliš

Stará pravda, že všeho moc škodí, platí i v případě rozvoje kariéry. I ty nejlepší a nejprofesionálnější dovednosti nám totiž mohou uškodit, když je nedokážeme používat umírněně. Příkladem může být schopnost dělat více věcí najednou. To, že někdo dokáže poslouchat konferenční hovor, odpovídat přitom na e-maily a sestavovat zprávu pro nadřízeného, ještě neznamená, že by to měl dělat. Multitasking je neefektivní, jelikož znemožňuje dostatečné soustředění na jakoukoli činnost.
Všechno se nedá zvládnout
Problémem může být i příliš silná pracovní etika. Někteří profesionálové například dobrovolně a dlouhodobě pracují přesčas a považují do za projev úcty a efektivity. Přesčasy však neznamenají větší produktivitu. I když jsou někdy nezbytné, stanou-li se zvykem, ukazují spíše na neschopnost určovat si priority, delegovat a obecně efektivně pracovat. Podobně je tomu i s přístupem, že všechno se dá zvládnout. Nejúspěšnější lidé nejsou slepí optimisté, ale pozitivně naladění realisté.
Technické dovednosti nestačí
Uškodit dále může přílišná snaha být vidět. Ujišťovat se, že nadřízení znají vaše přispění, je důležité, nikoli však na úkor kolegů. Jestliže nedokážete uznat přispění druhých, sami neuspějete. Dávejte si také pozor na příliš technický přístup. Technické znalosti vyžaduje téměř každé povolání, neměly by však zastiňovat interpersonální dovednosti. Postup na kariérním žebříčku vyžaduje schopnost komunikace a spolupráce s ostatními, nikoli jen technickou zdatnost.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz