Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Čeká vás online pohovor? Máme pár triků, díky kterým při něm zazáříte

Tipy a články: Čeká vás online pohovor? Máme pár triků, díky kterým při něm zazáříte

Možnost, která se ještě před rokem využívala spíše okrajově, je dnes na běžném pořádku. Pohovor s personalistou nebo nadřízeným, ale online. Absolvujete ho asi nejčastěji hned během prvního kola výběrového řízení. Na co si dát před a během video rozhovoru pozor, aby pro vás dopadl co nejlépe? Máme pro vás 7 tipů, jak na to. 

Tady orel, tady orel

Prověřte si předem techniku a spojení. Nic nepřipraví infarktovou situaci tak důkladně jako nefungující přenos nebo třeba jen prskající sluchátka. Vyzkoušejte si kameru i zvuk. Znát program, přes nějž bude pohovor probíhat, také není od věci, ať jsou to MS Teams, Skype, Zoom a mnohé další. Pokud navázat spojení ze začátku chvíli trvá, nezmatkujte. Když se to nedaří ani po určité době, zkuste navrhnout alternativu, například videohovor přes whatsApp, při nejhorším obyčejný telefonát.

Jste doma, ale myšlenkami buďte „v práci“

Jistěže je domácí prostředí o něco bezpečnější, než když se vypravíte na „nové území firmy“ osobně. Nepropadejte tomuto pocitu ale příliš. Přistupujte k pohovoru, jako byste na něm skutečně byli. Zvolte formální oblečení. Nedoporučuje se oděv extra barevný či křiklavý se spoustou detailů, který by rušil pozornost lidí na druhé straně obrazovky. Také přílišné odhalování například ramen není nic, co byste museli na první schůzce ukazovat. Na druhou stranu podpatky potřeba nebudou, ale jestli vám pomohou dostat se do správného, „profesionálního“ naladění, vezměte si je.

Připravte si vhodné prostředí

Tak už vypadáte „profi“, ovšem za vámi je rozházená postel, stůl s talířky od snídaně, na koberci kostičky lega. Zkuste se odebrat někam, kde za sebou budete mít „čisté“ prostředí. Nejlépe jednobarevnou stěnu. Takové místo nemusí být v bytě lehké najít, zvlášť proto, že by vám světlo mělo dopadat do obličeje, nejlépe proti oknu. Protože budete-li mít zdroj světla za sebou, vaše prezentace na monitoru bude připomínat vysílání podzemní buňky. Zkrátka vám nebude vidět pořádně do obličeje. Což je klíčové, protože právě vaše reakce a gesta budou náboráře zajímat.

Pokud jste „světelně“ vhodné místo našli, ale kamera vás bude zabírat i s částí místnosti, snažte se v jejím dosahu uklidit. Možná se vám tohle všechno zdá samozřejmé, ale nemyslete si. HR manažeři, kteří sdíleli své zkušenosti s náborem z loňského roku, už se setkali s uchazečem, který se s nimi bavil spoře oděný a ležel u toho v posteli. Pochopitelně ve výběrovém řízení neuspěl.

Zaujměte správný úhel pohledu

Většina lidí dnes používá notebook. Pokud ho položí na stůl a otevřou, zpravidla je kamera zabírá zdola. To nebývá ten nejlichotivější pohled na něčí tvář. Nikdo vás kvůli němu z náboru nevyřadí, ale je-li hned několik vhodných kandidátů, můžou rozhodovat detaily. Stejně tak pozor na pohled shora, pokud třeba používáte více monitorů a jeden z nich vás snímá spíše z nadhledu. Zvlášť u mužů s řídnoucími vlasy to opět nebývá ten nejlepší záběr.

Zkuste zkrátka kameru na počítači umístit tak, abyste ji měli před sebou, zhruba ve výši očí. Nejvíc se tak přiblížíte reálné situaci.

Ptejte se a neskákejte do řeči

Nezapomeňte, že pohovor, byť online, je záležitostí dvou stran. Také vy se máte zaměstnavatele právo ptát, o to víc, že nemůžete do firmy nakouknout přímo a udělat si o spoustě věcí obrázek sami. Dejte lidem z firmy šanci, aby mohli na vaše otázky odpovědět a čekejte vždy o chviličku déle, až domluví, než na jejich slova budete reagovat. Řeči k vám přes obrazovku možná budou putovat s malým zpožděním a mohli byste působit, že někomu skáčete do řeči.

Reagujte klidně, i když se vám v záběru objeví kočka

Máte domácího mazlíčka? Zvlášť kočky bývají dost svéhlavé a hodinu vašeho pohovoru nemusí respektovat. Je rozumné se před nimi po čas přenosu někam zavřít. Ale pokud se přece jenom objeví, a nedej bože skočí do záběru, reagujte klidně. Omluvte se a jednejte se se zvířetem vlídně. Snažte se ho třeba někam odlákat. I z toho, jak zareagujete v této nepředvídatelné situaci, si o vás zaměstnavatel udělá obrázek.

Malý trik na závěr: Před pohovorem očistěte jemným hadříkem oko kamery a během online přenosu se snažte koukat do něj, nikoliv na obličej na monitoru. Bude to vypadat, že se lidem na druhé straně díváte do očí. Jak se tváří, lze pozorovat po očku, periferně.

Pohovoru online se nebojíte? Zkuste se podívat na nabídky zaměstnání na práce.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz