Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Češi vydělávají nejčastěji 21 tisíc. Nová data o mzdách

Tipy a články: Češi vydělávají nejčastěji 21 tisíc. Nová data o mzdách

Průměrná mzda v České republice loni vzrostla o 522 korun na 24 319 korun. Oproti roku 2010 tak stoupla o 2,2 procenta, reálně po odečtení inflace však jen o 0,3 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.
Dvě třetiny zaměstnanců nicméně na průměrnou mzdu nedosáhnou. Růst je navíc zkreslen tím, že rostou mzdy hlavně vzdělaným a těm s nejvyšším výdělkem.
"Zaměstnavatelé platí za vysokoškolsky vzdělané zaměstnance více než dvojnásobek než za pracovníky jen se základní školou," říká ředitel statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.
Nejčastější mzda byla 21 tisíc korun hrubého u mužů a 16 tisíc korun u žen.
Takzvaný medián činil 21 500 korun, zatímco v roce 1988 zhruba 3300 korun. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje "skutečný průměr", nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz