Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Chcete se uplatnit v jiném oboru, ve kterém nemáte zkušenosti? Víme, jak na to.

Tipy a články: Chcete se uplatnit v jiném oboru, ve kterém nemáte zkušenosti? Víme, jak na to.

Jsou situace, kdy člověk touží nebo je nucen hledat práci v jiném oboru, než v jakém dosud působil. V této nelehké době to musí podstoupit spousta lidí. Možná k nim patříte. Uplatnit se i bez zkušeností v novém odvětví je trochu složitější cesta k novému místu, ale je schůdná. Jen je třeba znát pár triků, jak se na ní neztratit.

Připravte se na to, že shánění místa v jiném oboru od vás bude vyžadovat daleko větší úsilí než hledání zaměstnání v oblasti, kterou už dobře znáte. Nejspíš vám zpočátku nebudou nic říkat názvy jednotlivých pozic. Nenechte se odradit a „studujte“. Zaměřte se na obor či dva, které jsou vám blízké, a prozkoumejte internet. Kdo jsou v tomto odvětví největší hráči ve vašem okolí? Jsou to firmy zahraniční nebo české? Jsou výrobní, dodavatelské, poskytující služby? Nabízí některá z nich zrovna pozice, které by pro vás připadaly v úvahu? Co všechno po vás budou na dané pozici chtít? Co všechno byste zvládli už teď a v čem byste se museli dovzdělat?

Moje zkušenosti mohou být univerzální

Nejprve si zkuste představit, co všechno ze svého dosavadního působení byste mohli na nové pozici využít. Pracovali jste jako provozní restaurace? Budete umět plánovat, jednat s dodavateli i s klienty na place, pracovat v týmu s ostatními kolegy či se vyznáte se ve fakturaci. Od něčeho třeba víc, od jiného méně, ale máte na čem stavět. Možná by pro vás připadalo v úvahu zaměstnání u některého dodavatele potravin či gastrozařízení – pozice obchodníka, v oddělení péče o zákazníky či v administrativě. Když už v tom hledání budete, podívejte se na podobné pozice i v jiných segmentech trhu. Že o nábytku, zahradní technice nebo filtrech do bazénů nic nevíte? Tyto znalosti si můžete doplnit. Ostatní zkušenosti, které jsou potřeba, už z velké části máte. Jen je nutné si je uvědomit a správně pojmenovat.

Jak napsat CV?

To je úkol zejména při psaní životopisu. Hned na jeho začátek uveďte v několika větách krátké shrnutí o sobě:

  • svých zkušenostech
  • o tom, kam chcete dál směřovat
  • proč hledáte místo v jiném oboru.

Ve stručnosti vypíchněte dvě tři dovednosti, které na něm můžete uplatnit. Například: Mám zkušenosti v jednání s dodavateli i se zákazníky, ke každému z nich dokážu přistupovat individuálně, s potřebnou trpělivostí a věřím, že bych tyto schopnosti uplatnil i jako obchodní zástupce.

Neuvádějte jako důvod změny ve své kariéře potíže typu: Odvětví pohostinství, v němž jsem posledních deset let pracoval/a, nyní neprosperuje, a mě nezbývá než hledat zaměstnání někde jinde.

To je jistě pravda, ale to budoucí zaměstnavatel nejspíš tuší, a hlavně ho to nepřesvědčí, aby dal šanci zrovna vám. Musí hned od začátku vědět, v čem budete pro jeho firmu přínosem.

Na míru pozici

Tomuto faktu přizpůsobte i celý životopis. Neuvádějte v něm každou „štaci“, na které jste dosud působili včetně letního brigádničení v kiosku „Křupavé kuřátko“. Tedy pokud nemá nějakou souvislost s budoucí pozicí. Jestliže by mělo být vaším úkolem objíždět gastroprovozy a nabízet zrovna kuřecí maso, pak by mohlo „Křupavé kuřátko“ zůstat, i když spíš jako zajímavá třešinka vašeho CV, které vás odliší od ostatních zájemců. Vždycky je zkrátka potřeba položit si otázku, co z mé dosavadní kariéry a vzdělání by bylo možné vztáhnout k nové pozici a právě to v životopisu vypíchnout. Zbytek promažte.

Čím se nezapomeňte pochlubit, jsou výsledky, které podporují vaše kompetence, jež se můžou hodit i v novém zaměstnání. Stoupla během vašeho působení návštěvnost podniku, který jste měli na starost, o 15 procent? To by mohlo zaměstnavatele zajímat. Bude se nejspíš pídit po tom, jak jste toho dosáhli. Pokud něco takového napíšete, mějte proto připravenou odpověď pro případný pohovor.

Motivační dopis vás může prodat

Šanci, že vás na pohovor pozvou, zvýšíte přidáním motivačního, či průvodního dopisu. Co by z něj mělo být patrné:

  • že máte motivaci vrhnout se do nového oboru a co vás na něm láká,
  • čím vás zaujala nabízená pozice,
  • proč zrovna pro tuto firmu byste chtěli pracovat, co je vám na ní „sympatické“
  • které z vašich schopností si myslíte, že budete moct na pozici využít

U posledního bodu zkuste lehce popustit uzdu fantazii a představit si, co by tak mohla nabízená práce obnášet, co byste museli každý den řešit. Pokud je to nad vaše síly, zkuste se zamyslet, jestli nějaký váš známý nedělá něco podobného. Zavolejte mu a zeptejte se. Do motivačního dopisu nepiště žádné dlouhé romány, ke každému bodu stačí dvě tři věty.

Věřte si a buďte připraveni

Možná si říkáte, proč zrovna mě by měli vzít, vždyť jim nejspíš napsala spousta lidí, kteří už v oboru zkušenosti mají. To asi ano, ale právě proto nemusejí být tak motivovaní uspět jako vy. Což dokážete tím, že jste se připravili. Pokud vás pozvou na pohovor, měli byste toho vědět co nejvíc nejen o firmě, ale i o situaci na trhu či konkurenci. Nepodceňovat se, ale ani nevystupovat jako mistr světa. To je cesta, jak strčit do kapsy ostatní, třeba i zkušenější kandidáty.

Láká vás jiný obor? Podívejte se nabídky na prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz