Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Chřipka, rýma, nemocenská. Na co máte od zaměstnavatele nárok?

Tipy a články: Chřipka, rýma, nemocenská. Na co máte od zaměstnavatele nárok?

Jsou tu podzimní plískanice, ze kterých si možná odneseme nepříjemné nachlazení nebo rovnou chřipku. Aby se imunita dala rychle do kupy a dobře nám sloužila zase až do jara, je lepší si těch pár dní poležet a vypotit se. Víte, kdy máte nárok na nemocenskou? A co dělat, pokud vás nemoc skolí ve zkušební době?

  • Poslední aktualizace článku: 27. 11. 2019

1. Kdo má nárok na nemocenskou?

Když máte horečku a sotva se držíte na nohou, do práce prostě nemůžete – to je jasné. Místo platu vám pak poběží nemocenská. Dostanete ji, pokud si platíte nemocenské pojištění. Zaměstnanci mohou být v klidu, automaticky ho za ně odvádí firma, pro kterou pracují.

U dohod je to ale trochu jinak. Záleží hlavně na výdělku:

  • Dohoda o provedení práce (DPP): Nemocenskou vám dají, pokud si měsíčně vyděláte nad 10 000 Kč měsíčně. Teprve od této hranice má  zaměstnavatel povinnost za vás odvádět nemocenské pojištění.
  • Dohoda o pracovní činnosti (DPČ): Nemocenskou dostanete, pokud si měsíčně vyděláte alespoň 3000 Kč měsíčně.

Vyděláváte na některou z těchto dohod méně, ale nechcete v případě nemoci zůstat úplně bez peněz? K placení nemocenského pojištění se můžete přihlásit i dobrovolně. Poradí vám s tím na sociálce.

2. Nemocenská bez neschopenky?

To bohužel nejde. Pokud na vás něco leze, bude potřeba, abyste zašli k doktorovi a nechali si vystavit neschopenku. Lékař ji může vystavit až tři dny zpětně. Teprve potom budete mít nárok na čerpání nemocenské. Samozřejmě nezbytné je, abyste neschopenku doručili do práce.

3. Kolik dostanete na nemocenské?

  • Za první 3 dny nemoci dostanete náhradu mzdy, která odpovídá 60 % výdělku. Tato změna platí od 1. 7. 2019. Předtím to dlouho bylo tak, že první tři dny nemoci byly zcela neplacené.
  • Od 4. do 14. dne trvání nemoci budete dostávat náhradu mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Tuto náhradu ale dostanete jen za pracovní dny, nikoliv za víkendy.
  • Od 15. dne trvání neschopenky vám nemocenskou vyplácí už sociálka, a to včetně víkendů. Nemocenskou vám bude platit nejdéle 380 kalendářních dní.

» Kalkulačka nemocenské: spočítejte si, kolik dostanete

4. Nemoc ve zkušební době

Nastoupit do nové práce v období podzimních plískanic může znamenat, že vás pár dní po nástupu skolí nějaká zákeřná rýmička… Co pak? Sice platí, že během tříměsíční zkušební doby vás zaměstnavatel může propustit kdykoliv i bez udání důvodu, ale během nemoci jste proti tomu částečně chráněni. Přesněji řečeno: ve zkušební době vás firma nesmí propustit v prvních 14 dnech trvání nemoci.

» Jak je to s nemocí ve zkušební době?

5. Mohou mě propustit, když jsem na neschopence?

Máte v práci zaměstnaneckou smlouvu, nejste už ve zkušební době a onemocněli jste? Potom jste proti výpovědi ze strany zaměstnavatele chráněni po celou dobu trvání nemoci. Dokud vám tedy lékař nezrušil neschopenku, firma vás propustit nesmí.

Tato ochrana proti výpovědi se bohužel nevztahuje na dohodu o provedení práce ani na dohodu o pracovní činnosti.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz