Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co čeká ročník 2010?

Tipy a články: Co čeká ročník 2010?

Letošní absolventi vysokých škol ve Velké Británii čelí nejobtížnější situaci na trhu práce za posledních deset let. Polovina z nich je dnes v otázce možnosti profesního uplatnění pesimističtější než při nástupu do školy. Třetina mladých mužů je například ochotna vzdát se kariéry a starat se o děti. Mezi oběma pohlavími je to 41 %. Klesá také počet těch, kteří hledají zaměstnání u sociálně odpovědných a ekologicky smýšlejících organizací. Ukázala to studie výzkumné společnosti Demos s názvem Class 2010, která probíhala formou série focus groups v posledních šesti měsících a zapojila se do ní tisícovka studentů.

Studie shrnuje, že rozdíl mezi tím, o co absolventi usilují, a tím, čeho se jim vzhledem k aktuální ekonomické situaci pravděpodobně dostane, je znepokojující. Volá proto po novém legislativním vymezení stáží na základě jejich účelu: pracovní zkušenosti, která podporuje přechod od vzdělávání k zaměstnání. Upozorňuje na to, že zákon zná pouze absolventy, kteří se zapojí do placených stáží, což je v dnešní době nespravedlivé k rostoucímu počtu těch, kteří své odborné stáže absolvují zadarmo.

Studie dále doporučuje univerzitám a studentským uniím, aby se staly neziskovými personálními agenturami. Shrnuje, že je třeba dělat více pro zapojení absolventů do zaměstnání.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz