Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co je ghosting a proč to při výběrovém řízení nedělat?

Tipy a články: Co je ghosting a proč to při výběrovém řízení nedělat?

Termín ghosting se objevuje nejčastěji v souvislosti s randěním. Ani v této oblasti to není nic příjemného. Partner prostě jednoho dne bez slůvka vysvětlení přeruší veškerou komunikaci. Přestane odpovídat na volání a na zprávy. To samé se může stát i mezi uchazečem a firmou. Ani jedna strana by tak ale jednat neměla. Zadělává si tím na problémy v budoucnu. 

Základem anglického výrazu ghosting je slovo ghost, tedy duch. Naznačuje, o co při ghostingu jde. Náš komunikační protějšek se začne chovat jako duch, takže se s ním nedá nijak spojit. Při náboru to může vypadat například tak, že uchazeč někam pošle svůj životopis, ale potom, když ho chce personalista kontaktovat, nezvedá telefon. Podle náborářů to vůbec není ojedinělé chování. Z osmi kandidátů klidně třeba polovina nereaguje.

Nikdo nemá nekonečnou trpělivost

Každému z nás se občas stane, že se ocitne v situaci, kdy nemůže mluvit do telefonu. Je však logické ozvat se na zmeškané číslo zpět, zvlášť, když obesílám firmy s životopisem. Personalista nebude dotyčného nahánět donekonečna. Pracovní trh se sice opět ocitá v situaci, kdy je poměrně málo kandidátů, ale na to se nedá hřešit. Pokud někdo nereaguje (na telefon či na email) a neozývá se zpět, náborář dá šanci dalšímu uchazeči v pořadí. Propásnout svou příležitost jen kvůli lenosti nebo liknavosti je věčná škoda.

Příště už nemusíte chodit

Ghosting ze strany uchazečů se ale objevuje i v pozdějších fázích náboru. Například při pohovoru. Nedostavit se bez omluvy na dohodnutou schůzku je krajně neslušné. Navíc v dnešní době nejrůznějších informačních systémů, které náborářům pomáhají kandidáty evidovat a třídit, roste pravděpodobnost, že si personalista udělá u toho, kdo se bez omluvy nedostavil, něco jako černý puntík.

Zejména v regionech, kde není firem nekonečné množství, se to může uchazeči nepěkně vymstít. Možná teď na schůzku nepřišel, protože dostal místo jinde. Ale až bude shánět zaměstnání třeba za tři čtyři roky, vyškrtne ho personalista z výběrka hned na začátku jen kvůli záznamu z minula. Proto je nanejvýš žádoucí se ze schůzky omluvit, i když jste se z jakéhokoliv důvodu rozhodli do firmy nenastoupit. A to dostatečně dopředu. Volat pět minut před začátkem už je poněkud pozdě.

S rozumným předstihem jednejte také v okamžiku, kdy vám do pohovoru přišlo něco neodkladného, například důležité vyšetření, ale rádi byste se o místo i tak ucházeli. V tom případě si zkuste domluvit jiný termín.

Přišel, viděl, nenastoupil

Třetí formou ghostingu je absence hned první pracovní den. I k tomu někdy dochází. Kandidát se zkrátka nedostaví ve chvíli, kdy je vše dohodnuté, má podepsat smlouvu a nastoupit do nového zaměstnání. Opět platí, že takové chování může mít neblahé následky v budoucnu.

„Duchaří“ i firmy

Je však třeba dodat, že jako duchové se chovají i někteří zaměstnavatelé. Neodpovídají na zaslaný životopis, takže kandidát neví, na čem je. V tu chvíli (zhruba po dvou týdnech) je na místě zvednout telefon, zavolat na uvedené číslo (není-li, tak napsat alespoň email) a zeptat se, jak si stojím. To samé platí, jestliže firma přestala reagovat v dalších částech náboru, například po pohovoru.

Je otázka, jestli lze za ghosting považovat automatizovanou emailovou odpověď, která chodí kandidátům po zaslání CV. Bývá ve zněmí: „Pokud se vám do té a té doby neozveme, znamená to, že jste nebyl/a vybrána do dalšího kola.“ Určitě to není jednání, na které by firma měla být hrdá.

Hlavně slušně

Ničemu však nepomůže, pokud se kandidát rozhodne do nereagující firmy napsat nebo zavolat a říct pěkně od plic, co si o tom všem myslí. Jestliže už někdo cítí potřebu vyjádřit svůj nesouhlasný názor, určitě by se to mělo obejít bez vulgarit a urážek.

Firma by si zas měla uvědomit, že kandidáti ji během výběrového řízení také hodnotí. Jsou-li svědkem jejího ghostingu, nejspíš to nebude hodnocení na výbornou. Což renomé firmy co by zaměstnavatele neprospěje a až dojde na další nábor, uchazeči se k ní dvakrát nepohrnou.

Vypekli vás při náboru? Podívejte se na další nabídky míst na prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz