Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co jsou to soft skills, proč o ně firmy stojí a jak o nich mluvit?

Tipy a články: Co jsou to soft skills, proč o ně firmy stojí a jak o nich mluvit?

Něco vymyslet, naučit se, umět se dohodnout s kolegy na výrobním postupu i na tom, kdo půjde do práce o nadcházejících svátcích. To všechno patří mezi tzv. měkké dovednosti, neboli soft skills. Pro firmy jsou stále důležitější. Proč je požadují a jak je ukázat při náboru?

Když chce firma někoho zaměstnat, většinou požaduje dva druhy dovedností: tvrdé a měkké. Mezi tvrdé dovednosti neboli hard skills patří schopnost pracovat s nějakým konkrétním strojem, například obsluhovat CNC stroj nebo jezdit s vysokozdvižným vozíkem. Také to může být znalost cizího jazyka nebo údržby různých elektronických přístrojů. Tu lze často doložit různými certifikáty. Tvrdé dovednosti čerpá člověk díky vzdělávacímu systému, kurzům a také v zaměstnání během praxe. Bez tvrdých dovedností se člověk na pracovním trhu těžko obejde.

Tvrdé vs. měkké dovednosti

Zatímco tvrdé dovednosti jsou nutné pro plnění úkolů technické povahy, díky soft skills, neboli měkkým dovednostem zaměstnanců, se buduje funkční pracovní prostředí, které firmu udržuje schopnou provozu a posouvá ji dopředu. Proto je zaměstnavatelé požadují.

TIP: Rádi byste věděli, jaké ve firmě panuje prostředí a jak by vám sedlo? Podívejte se na hodnocení firem současnými i bývalými zaměstnanci na Atmoskop.cz

Mezi soft skills mimo jiné patří:

  •     schopnost týmové práce
  •     schopnost analyzovat a řešit problémy
  •     kreativita
  •     přizpůsobivost
  •     kritické myšlení
  •     schopnost naslouchat ostatním

Zatímco tvrdé dovednosti, například zacházení s určitým strojem nebo aplikací, je možné se doučit a někdy i v poměrně krátkém čase, soft skills není tak snadné „nabrat“. Je to soubor lidských vlastností a dovedností, které rozvíjíme celý náš život. Zahrnují umění komunikace nebo kreativity, a to si nelze osvojit během několika týdnů.

Na co je počítač krátký

Automatizace, kdy stroje řízené počítačem usnadňují lidem práci a také je v mnohém nahrazují, postupuje mílovými kroky dopředu. Lze to vidět v továrnách při výrobě, ale i ve skladech nebo v sektoru služeb, kde živé pokladní v supermarketu nahrazují samoobslužné pokladny.

Jenže počítače (zatím) nezvládnou všechno. Například na složitější, atypické zakázky je musí někdo nastavit a obsluhovat. Ten někdo budou lidé, jejichž úkolem bude nejen vymyslet nové řešení, ale i spolupracovat při jeho realizaci. V krámě bude zase nutné komunikovat se zákazníky a pomoci jim ve chvíli, kdy počítač nespolupracuje nebo nedokáže jejich požadavky splnit.

Počítač se časem jistě naučí třeba i míchat nápoje, ale zákazníci vždycky budou chodit do baru i na kus řeči a za lidských kontaktem, který počítač nahradí jen těžko. Obecně platí, že počítače budou obtížně zastupovat lidi v situacích, ve kterých je potřeba zapojit emoční a sociální inteligenci nebo řešit problémy v širším kontextu. Tedy pomocí různých znalostí a dovedností právě typu soft skills. Proto budou měkké dovednosti čím dál tím víc žádané i do budoucna.

Kam s nimi

Jestliže jsou vaše soft skills na vysoké úrovni, máte jako kandidáti na pracovním trhu výhodu. Měkké dovednosti zmiňte už v CV, kde na ně můžete vytvořit speciální kolonku. Zkuste podle inzerátu odhadnout, které z nich budou pro danou pozici klíčové a ty vypište mezi prvními. 

Například každý, kdo přichází do kontaktu se zákazníky, by měl být komunikativní, měl by umět naslouchat a být empatický, tedy schopný vcítit se do druhých. Pokuste se některé z těchto soft skills zahrnout i do motivačního dopisu.

Dobře je prodejte

Nejlépe je však ukážete na pohovoru. Měkké dovednosti nestačí vyjmenovat a tvrdit, že je máte. Ideální je demonstrovat je na nějaké “historce” z praxe – například, jak jste dokázali pomoci nerozhodné zákaznici, protože jste kladli ty správné otázky (komunikativnost, umění naslouchat) a uměli jste se vcítit do její situaci (empatie).

Nebo jak se vám povedlo vyřešit potížei ve skladu, když hrozilo zahlcení zbožím a vy jste zkoordinovali činnost hned několika sektorů, abyste tomu předešli (schopnost týmové spolupracovat a řešit problémy).  

Nezapomínejte při tom na vystupování. Tvrdíte-li, že jste spolehliví, ale přijdete na pohovor pozdě, těžko vám to někdo uvěří. Zrovna tak v případě, kdy se budete chlubit schopností naslouchat, ale nenecháte svůj protějšek ani domluvit a skočíte mu do řeči. 

Abyste na pohovoru mohli prodat své dovednosti, musíte nejdřív odepsat na nabídky. Vybírejte z těch na Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz