Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co se naučit, když je vám přes 50

Tipy a články: Co se naučit, když je vám přes 50

Lektorka Alena Brožková v článku poradí, jak se vzdělávat, když je vám přes padesát a chcete být stále zajímaví pro firmy. Alena založila občanské sdružení AvePlus, které se zaměřuje právě na uchazeče o práci v kategorii padesátníků.

18. 3. 2014

Jak se může starší uchazeč o zaměstnání vzdělávat?

Pokud lidé ukončili přípravu na povolání před delší dobou, mají bohaté pracovní a lidské zkušenosti. Pravděpodobně ale zjišťují, že některé znalosti již zastaraly. Málokdo ze starších osob má vyhovující jazykové znalosti. Známou bolestí starších zaměstnanců jsou informační  technologie.

Jaké kurzy si vybrat?

Jazyková znalost se dá dohnat usilovným studiem.  Dají se vybrat prezenční  skupinové kurzy, individuální lekce anebo výuka online. Už existují agentury zaměřené na výuku jazyků pro starší lidi. Vzdělávání v počítačových dovednostech má mít určitý řád. Vhodné je zaměřit se na kurzy vedoucí k získání  mezinárodně uznávaného  ECDL certifikátu jako dokladu o tzv. digitální gramotnosti. Profesní znalosti se nejlépe doplňují  v odborně zaměřených kurzech, případně specializovaným studiem ve školách různého typu.

Jak se učí starší lidé?

Starší osoba potřebuje znát smysl učení se novému. Mechanickou paměť má sice slabší, zato lépe využívá paměť logickou. Umí rozlišit podstatné od nepodstatného, vybrat nejdůležitější informace a použít je v praxi. Umí navázat nové znalosti na dosavadní  zkušenosti. Když se naučí překonat ostych a malou sebedůvěru, učení zvládne.

Co když mám hluboko do kapsy?

Zaměstnanci mohou jednat o doplnění kvalifikace se zaměstnavatelem.  Nezaměstnaní mohou využít rekvalifikačních programů. Úřad práce může přispět na rekvalifikaci až do výše 50 tisíc korun. V současné době existuje i mnoho evropských vzdělávacích projektů. Účast v nich je bezplatná. Velmi výhodné je účastnit se projektů, které poskytují akreditované kurzy zakončené certifikátem.

Jaké jsou další možnosti rozvoje?

V případě, že člověk má velké praktické znalosti a zkušenosti z oboru, ale nemá oficiální vysvědčení, výuční list nebo diplom ze školy, je možné získat dílčí kvalifikaci dle Národní soustavy kvalifikací. Jde o získání osvědčení na základě zkoušky před autorizovanou osobou. Dílčí kvalifikace jsou uznávané zaměstnavateli.

Co když nemám čas chodit do kurzů?

Nejmodernější formou vzdělávání  je dnes vzdělávání prostřednictvím  webinářů na internetu. Účastník  sleduje přednášku  lektora živě nebo ze záznamu. Je to velmi výhodná forma vzdělávání. K archivovaným  webinářům se lze opakovaně vracet. Webináře jsou levnější než prezenční kurzy nebo jsou i zdarma.

Alena Brožková

autorka je předsedkyní sdružení AvePlus zaměřené na lidi 50+. Působí také jako lektorka osobního rozvoje.

Kam dál?

O kolik si říct na pohovoru?

Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

Právní rada: Jak je to s nemocí ve zkušební době?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz