Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co si můžete dát do daní?

Tipy a články: Co si můžete dát do daní?

Za pár dní tu máme březen, tedy měsíc, kdy se podává daňové přiznání. Pokud pracujete na hlavní pracovní poměr, nejspíše jen podepíšete „růžový papír“ a zaměstnavatel přiznání vyplní za vás. Daňový základ si však můžete šikovně snížit a zaplatit tak státu méně. Podívejte se na nejčastější možnosti.

22. 2. 2017

Roční sleva na dani pro každého

Každý, kdo měl v roce 2016 nějaké zdanitelné příjmy, může uplatnit roční slevu na dani. Ta činí 24 840 Kč. Uplatnit ji můžete, pokud jste pracovali v hlavním pracovním poměru, měli uzavřenou dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo jste například podnikali.

Pokud pracujete u jednoho zaměstnavatele celý rok, máte tuto slevu rozpočítanou do jednotlivých měsíců (2070 Kč za každý měsíc). Vidět to můžete ve výplatní pásce.

Dobrou zprávou je, že abyste mohli uplatnit celou roční slevu, není nijak limitované, kolik měsíců z roku 2016 jste skutečně odpracovali (měli zdanitelné příjmy). To znamená, že pokud jste byli například 5 měsíců vedeni na úřadě práce a 7 měsíců pracovali jako zaměstnanci, můžete si odečíst celou roční slevu, jako byste chodili do práce celých 12 měsíců.

» Aktuální nabídky práce

Sleva na manželku/manžela

Pokud s vámi ve společné domácnosti žije manžel či manželka, jehož roční příjmy za rok 2016 nepřesáhly 68 000 Kč, můžete na něj či na ni uplatnit roční daňovou slevu 24 840 Kč.

Do zmíněné hranice 68 000 Kčse započítávají jak výdělky (například z brigád), tak podpora v nezaměstnanosti, peněžitá pomoc v mateřství nebo invalidní i starobní důchod. Nezapočítává se naopak rodičovský příspěvek, sociální dávky nebo příspěvek na péči.

Daňové slevy na děti

Pokud máte potomky, můžete uplatnit další daňovou slevu:

  • Na první dítě 13 404 Kč ročně,
  • Na druhé dítě 17 004 Kč ročně,
  • Na třetí a další dítě: 20 604 Kč ročně.

Slevu můžete uplatnit na děti, které s vámi žijí ve společné domácnosti, a to až do jejich 26 let (pokud studují, jinak jen do 18 let). Ovšem pozor, slevu na dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů (poplatníků), kteří spolu s dětmi žije ve společné domácnosti. Od příštího roku se mají daňové slevy na děti zvýšit.

Sleva na umístění dítěte do školky

Jeden z rodičů může v daních uplatnit další slevu – až 9.900 Kč za umístění dítěte do školky. Uplatnit se však dá pouze „školkovné“, nikoliv náklady na stravu nebo dopravu.

Odčitatelné položky

Mezi další možnosti, jak si snížit daně, patří třeba:

  • Odpočet za penzijní připojištění. Pokud jste si v roce 2016 poslali na soukromé penzijní připojištění více než 12.000 Kč,můžete si to uplatnit jako odčitatelnou položku. Čím více si na „penzijko“ pošlete, tím více si můžete odečíst. Maximální výše odpočtu je však 12.000 Kč ročně a dosáhnete na něj, až pokud spoříte alespoň 24 000 Kč ročně.
  • Odpočet za životní pojištění. Dalších až 12.000 Kč si můžete odečíst, pokud si platíte soukromé životní pojištění. Můžete mít uzavřených i více smluv u různých životních pojišťoven.
  • Úroky z hypotéky. Pokud máte hypotéku na dům nebo byt, ve kterém žijete, můžete si z daní odečíst zaplacené úroky. Potvrzení vám vystaví v bance. Tento odpočet mohou uplatnit všichni, kterých se daná hypotéka týká (například partneří, kteří si takto pořídili společně bydlení). Maximálně lze odečíst až 300 tisíc Kč ročně (ale jedná se skutečně jen o úroky, nikoliv splátky).

» Aktuální nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz