Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Čtenářka Alice: co jsme jí poradili zlepšit v životopise?

Tipy a články: Čtenářka Alice: co jsme jí poradili zlepšit v životopise?

Alice je mladá maminka, které nedávno skončila tříletá rodičovská dovolená. Alice proto pilně odpovídá na inzeráty a posílá firmám svůj životopis. „Poraďte mi prosím, jak životopis upravit, aby byl pro personalisty atraktivnější,“ napsala nám.

18. 8. 2015

↑ Napsat životopis po rodičovské bývá pro maminky oříšek.

Její životopis nebyl špatný – Alice se může opřít o dřívější zkušenosti z banky, různých prodejen a zákaznického servisu. Ale pár úprav její CV přece jen sneslo.

1. Fotka

Alice k životopisu přiložila fotografii. Na první pohled bylo vidět, že jde o výřez ze skupinové fotky z večerního posezení v restauraci. Takový „portrét“ se ale k životopisu nehodí. Fotka by měla uchazeče ukázat především jako profesionála.

První rada Prace.cz pro Alici: Nechte se vyfotit samostatně a za denního světla. Upravte se a oblečte tak, jako byste šla na pohovor nebo první den do práce.

2. Zbytečné shazování

Tříletá rodičovská dovolená může se ženským sebevědomím pořádně zamávat. Umím vůbec ještě něco? Budou mě někde chtít? To jsou otázky, kterými se mnoho maminek trápí. Tyto obavy byly nepřímo znát i z Aličina životopisu. U některých pracovních zkušeností třeba uváděla, že byly „jen na poloviční úvazek“.

  • Druhá rada Prace.cz pro Alici: Až tak moc nezáleží, jestli jste někde pracovala na plný nebo částečný úvazek. Důležité je, co jste se na pozici naučila a jak to můžete využít v nové firmě.

3. Nedokázala prodat, co umí

Operátorka. Pracovnice přepážky. Prodejkyně. Zákaznická podpora. Alice se při vypisování své praxe omezila jen na nejstručnější údaje. Vlastně vždy uvedla jen jméno firmy, název zastávané pozice a v jakém období na ní pracovala. To ale nestačí.

Třetí rada Prace.cz pro Alici: Ke každé pozici stručně napište, za co jste odpovídala a co jste měla na starosti. Nejde jen o prostý popis náplně práce – v životopise musíte hlavně vypíchnout, co zajímavého umíte a odlišit se tak od ostatních uchazečů. Zvládáte kontakt s problematickými zákazníky? Umíte pracovat s nějakým účetním programem? Zavedla jste v předchozí práci systém, jak archivovat objednávky? Ani jedno z toho není samozřejmost, byť se vám to tak možná zdá. Určitě se s tím v životopise pochlubte!

Prace.cz

Kam dál?

Příběh našeho čtenáře Pavla: čím si zbytečně kazil životopis?

Nejčastější otázky na pohovoru a jak na ně odpovědět

Mám lepší nabídku, ale brzdí mě výpovědní lhůta. Co můžu dělat?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz