Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Daně, důchody, nemocenská. Jaké novinky přináší rok 2014?

Tipy a články: Daně, důchody, nemocenská. Jaké novinky přináší rok 2014?

Jak to bude v novém roce s maroděním, brigádami nebo cestovními náhradami? Novinky roku 2014 vám představíme přes konkrétní situace, které se vás mohou týkat.

7. 1. 2014

↑ Co čeká zaměstnance v roce 2014? Čtěte náš přehled.

Kratší nemocenská

Jiřina (49) pracuje jako skladnice v supermarketu. Hned 2. ledna ale onemocněla a lékař jí vystavil neschopenku. Podle nových pravidel zaměstnavatel Jiřině vyplatí nemocenskou jen za prvních 14 dní marodění. To je výrazná změna proti loňsku, kdy se dávka vyplácela prvních 21 dnů nemoci.

Vyšší důchody

Karel (72) je starobní důchodce. Od ledna se může těšit na mírně vyšší penzi: stát totiž důchodcům přidá 0,4 procenta, což je v průměru asi 45 korun.

Možnost zakázat brigádu

Michaela (15) loni v září nastoupila na učiliště. A krátce na to si našla brigádu, kde tráví skoro všechna odpoledne a také víkendy. Výsledky ve škole se prudce zhoršily a v pololetí Michaele dokonce hrozí dvě pětky. Od letošního ledna tomu rodiče nemusejí jen bezmocně přihlížet. Svému potomkovi mohou brigádu zakázat, a to až do jeho 16. narozenin, pokud je to v zájmu jeho zdraví nebo dobrých školních výsledků.

Autorské honoráře

Jindřich (41) je amatérský spisovatel čekající na svou velkou šanci. Ve volném čase píše sci-fi povídky, které mu otiskují v časopise. Pokud v roce 2014 vyplacené autorské honoráře nepřesáhnou částku 10 tisíc korun měsíčně, nemusí Jindřich platit zdravotní pojištění. Loni tato hranice činila jen 7 tisíc korun.

Příležitostná činnost

Karolína (32) je na mateřské dovolené. Kromě dcerky a domácnosti se stará také o zvířata a zahradu. Přebytky, které rodina nevyužije, jako jsou vajíčka, mléko, ovoce nebo zeleninu, Karolína prodává sousedům. Pokud si letos touto příležitostnou činností nevydělá více než 30 tisíc korun, nemusí Karolína příjmy danit. To je výrazný posun proti loňsku, kdy se příležitostné příjmy danily už od částky 20 tisíc korun za rok.

Vyšší cestovní náhrady

Antonín (23) pracuje jako elektromontér v malé firmě. Šéf ho čas od času pošle, aby svým soukromým autem vyrazil za zákazníkem. „Za kšeftem“ Antonín někdy jede i přes půl republiky. Proto ho jistě bude zajímat, jak se od ledna mění cestovní náhrady:

Stravné:

  • 67 Kč, trvá-li služební cesta 5 až 12 hodin,
  • 102 – 123 Kč, trvá-li služební cesta 12 – 18 hodin,
  • 160 – 191 Kč, trvá-li služební cesta déle než 18 hodin.

Náhrada za cestu soukromým autem:

Za jeden kilometr ujetý osobním vozidlem musí firma zaměstnanci proplatit 3,70 Kč (loni to bylo o desetník méně).

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz