Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dánsko: Pracovní úrazy na vánočním večírku

Tipy a články: Dánsko: Pracovní úrazy na vánočním večírku

Ne nadarmo se říká „pít jako Dán“. Zatímco americké či britské servery radí před Vánoci zaměstnavatelům, jak zajistit, aby na firemních večírcích netekl alkohol proudem, a firma se tak v důsledku nevystavila soudním sporům či nepřišla o dobrou pověst, dánský portál The Copenhagen Post s alkoholem počítá a připomíná, že úrazy na večírcích jsou pracovními úrazy. V článku příznačně nazvaném „Pijte a veselte se“ popisuje, že například ruka zlomená při zběsilém tanci, je spíše problém zaměstnavatele než zaměstnance.

Pokud se dánský zaměstnanec zraní na firemním večírku, jde o pracovní úraz bez ohledu na to, zda se oslava koná v kanceláři nebo jinde. Musí však jít o úraz, který lze chápat jako běžný úraz při vánočním večírku – například vykloubení kolena při tanci. Otřes mozku způsobený v bitce mezi kolegy již pravděpodobně odškodněn nebude.

Má-li večírek předem stanovený čas ukončení, končí k tomuto času, i když šéf odejde dříve. Pokud se však koná mimo kancelář, oficiálně končí odchodem šéfa nebo zaplacením účtu. Co se stane pak, je již odpovědností pouze zaměstnanců.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz