Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dejte svým prstům přestávku

Tipy a články: Dejte svým prstům přestávku

Psaní e-mailů a SMS zpráv může urychlit práci. Přílišné psaní na mobilních zařízeních si však může vybrat fyzickou daň. Pokud vás ze psaní bolí ruce nebo prsty, měli byste v první řadě přestat. Dále se držte následujících doporučení:

 * Udržujte neutrální postoj. Bolest palců nebo loktů může vznikat kvůli příliš dlouhému držení kloubů v pevné nebo nepřirozené poloze. Vyhněte se tomu tím, že budete při psaní sedět nebo stát správně.

* Podepřete si paže. Pokud budete při psaní dlouho sedět, použijte polštář nebo jinou opěrku k podepření paží a rukou.

* Dělejte časté přestávky. U mobilních zařízení platí stejná pravidla jako u stolních počítačů, chcete-li se vyhnout syndromu karpálního tunelu a dalším podobným problémům. Dopřejte si proto přestávky, aby si vaše ruce mohly odpočinout.

* Vyměňte ruce. Pokud běžně používáte ke psaní jednu ruku, nechte ji odpočinout a použijte druhou.

* Provádějte protahovací cvičení. Otevírejte dlaně a roztahujte prsty co nejvíce to půjde a zadržte je v této pozici na deset vteřin. Spojte ruce a otočte dlaně směrem od těla, přičemž protáhnete celé paže i trup. Obě cvičení několikrát opakujte.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz