Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Desatero doporučení pro distanční vzdělávání

Tipy a články: Desatero doporučení pro distanční vzdělávání

Výhody stále oblíbenějšího vzdělávání na dálku jsou zřejmé. Nemusíme kvůli němu opouštět svou zemi, město ani domov. Je to také levnější, než navštěvovat klasická vzdělávací zařízení, o prestižních univerzitách nemluvě. Ušetříte minimálně na dojíždění či ubytování. Pokud si dokážete udržet motivaci a soustředění, zvládnete celý vzdělávací program z pohodlí svého domova. Portál Top Universities sestavil desatero doporučení pro distanční vzdělávání.
Seznamte se se studijními materiály
Ať už na dálku studujete pouze jeden kurz, nebo celý vzdělávací program, naučte se dobře používat elektronické výukové programy a pořiďte si potřebné učebnice.
Zajistěte si kvalitní připojení k internetu
Není nic horšího, než strávit první rok distančního studia vylaďováním připojení.
Vytvořte si rozvrh a dodržujte jej
Zvažte, jaký prostor je třeba studiu věnovat každý týden, abyste dodrželi potřebné termíny, a svého rozvrhu se držte.
Vytvořte si pracovní prostředí
Prostředí je pro studium velice důležité. Budete potřebovat pohodlné a uspořádané místo s dostatkem světla, které by nemělo sloužit k žádnému dalšímu účelu než ke studiu.
Určete si cíle
Prvním cíle může být organizace studia, dále by však měly následovat cíle vyšší – například dokončení studia.
Nečekejte na posledních chvíli
Studium neodkládejte na poslední chvíli. Myslete například na to, že jste závislí na technice. Odeslat projekt na poslední chvíli se vám nemusí podařit kvůli technické závadě.
Udržujte kontakt s instruktory
Otázky a také váš pokrok je nejvhodnější průběžně diskutovat s živými lidmi, kteří zvolený vzdělávací program zaštiťují.
Opakujte si cvičení
Cvičení vám pomohou k dokonalosti. Měřte si například čas, který potřebujete k dokončení cvičení, abyste se přesvědčili, zda zvládnete skutečné zkoušky.
Založte studijní skupinu nebo se přidejte do již existující skupiny
Jak se říká – víc hlav víc ví. Mnohé online vzdělávací programy umožňují spojení s kolegy. Navíc existuje e-mail či sociální sítě.
Nezapomeňte se odměnit
Za splnění svých studijních cílů si dopřejte odměnu, která vám pomůže udržet motivaci.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz