Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Desatero úspěšného veřejného vystoupení

Tipy a články: Desatero úspěšného veřejného vystoupení

Každý, kdo se připravuje na vystoupení před ostatními, slyšel rady, jak důležité je být v projevu stručný a zároveň zajímavý a hlavně si vystoupení dostatečně nacvičit. Přesto stále existuje mnoho řečníků, jejichž publikum musí bojovat samo se sebou, aby zůstalo v bdělém stavu. Článek na portálu Inc.com proto shrnul několik doporučení, jak úspěšně oslovit velké publikum s jednou základní myšlenkou.

Mějte nadšení

Publikum je velice vnímavé a pozná váš přístup k věci.

Vyprávějte užitečný příběh

Snažte se předem zjistit, jací lidé tvoří vaše publikum a s jakými problémy se potýkají. Ve své řeči pak mluvte o těchto problémech pomocí svého osobního příběhu, který si publikum zapamatuje.

Používejte méně slov než obvykle

Mějte na paměti, že veřejné vystoupení je možnost, jak předat vaše sdělení způsobem, jímž to nedokáží knihy ani odborné články. Nejde nej o to předat informace, ale také energii.

Včas zapojte publikum

Nečekejte až na konec vystoupení. Průběžně pokládejte otázky a zapojte publikum do diskuse.

Seznamte se s pódiem

Dostavte se co nejdříve a vyzkoušejte si svou řeč na pódium. Otestujte, jak jste slyšet a snažte se s prostorem co nejvíce sžít, abyste se mohli cítit co nejpříjemněji.

Nespoléhejte jen na učení zpaměti

Především byste měli vědět, co děláte, dělat to ze správného důvodu a cvičit, cvičit, cvičit.

Využijte nervozitu jako povzbuzení

Naučte se o strachu přemýšlet jinak. Pojmenujte si jej a soustřeďte se na výsledek.

Udržujte oční kontakt

Netěkejte očima příliš rychle. Udržujte kontakt se specifickými členy publika vždy pro celou větu nebo frázi vyjadřující jednu myšlenku.

Získejte další mluvčí

Účastníte-li se konference, podívejte se do seznamu vystupujících a vyberte si zajímavé osobnosti. Máte příležitost navázat s nimi vztah mnohem dříve, než si myslíte.

Vyberte si svou chvilku

Někdy je třeba říci ne. Smyslem vaší prezentace je předat a získat energii, nikoli o ní připravit sebe i ostatní. Vybírejte si jen příležitosti, které nezpůsobí zbytečný stres vám ani organizátorům akce.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz