Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Do práce po dlouhé nemoci? Pomůže nový projekt

Tipy a články: Do práce po dlouhé nemoci? Pomůže nový projekt

Už v srpnu se rozbíhá nový projekt, který pomůže lidem po onkologické léčbě najít práci. Program je určen lidem ze Středočeského kraje, kteří onemocněním prošli a nyní dostávají invalidní důchod. Během necelého půlroku se budou potkávat s odbornicemi na pracovní právo, psychologii a sociální práci. Čeká je i placená stáž ve firmách. 

20. 7. 2013

↑ Sdružení Amelie pomáhá lidem po onkologickém onemocnění.

Potíže i po vyléčení

Lidé, kteří překonali onkologickou nemoc, nemají zdaleka vyhráno. Mnozí kvůli dlouhodobé nepřítomnosti ztratili práci a stále se potýkají s omezeními. Musejí například docházet na lékařské kontroly, nedokáží se kvůli zdravotním problémům dostat do původního pracovního tempa nebo se nemohou věnovat předchozímu povolání.

Návrat do práce po vážné nemoci

Projekt Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci chce těmto lidem pomoci. „Jsou po mnohdy dlouhé pracovní pauze a potřebují podporu a pomoc, aby znovu nalezli pracovní dovednosti,“ říká Šárka Slavíková, sociální pracovnice z organizace Amelie. Dlouhotrvající vážná nemoc může pacienty poznamenat i sníženým sebevědomím. A k tomu musejí řešit spoustu praktických a právních otázek.

Jak na pracovní právo

„Potřebují například informace o možném souběhu pracovního poměru a invalidního důchodu, zároveň i pomoci nalézt vhodné pracovní místo vzhledem ke zdravotním potížím a omezením, které na nich léčba zanechala,“ říká Šárka Slavíková. Zájemci, kteří splňují kritéria, se do projektu mohou hlásit prostřednictvím emailu: infoprojekt@amelie-os.cz nebo telefonu 608 458 304. Více informací účastníci získají na stránkách projektu.

Pohovor na zkoušku ve skutečné firmě

Zavolat možnému zaměstnavateli, napsat životopis, který zaujme a hbitě odpovídat na otázky na pohovoru – to vše si účastníci projektu nanečisto vyzkouší u firem, které na projektu spolupracují. Přímo od zaměstnavatelů se dozvědí, co se jim povedlo a co naopak mohou zlepšit. U spolupracujících firem z celého Středočeského kraje absolvují i placenou dvoutýdenní stáž. Lektorky se zaměří také na lidi, kteří kvůli nemoci nemohou vykonávat původní práci. Poradí jim, co jiného mohou dělat a kde hledat nové uplatnění.

Zdravotní stav a práce

„Z vlastní zkušenosti vím, jak je po nemoci důležité mít práci a tím pádem vědět, že mě někdo potřebuje,“ říká Pavla Tichá, ředitelka organizace Amelie. dravotní stav je ale soukromá a pro některé i dost citlivá věc. Lidé s postižením, nejen po onkologické nemoci, jej zaměstnavateli hlásit nemusí. Jakmile ale začnou po nástupu do práce chodit často na lékařské prohlídky, šéf a kolegové si toho určitě všimnou.

Zaměstnavatelé lidi s postižením potřebují

Ve firmách s více než 25 pracovníky musí čtyři procenta zaměstnanců tvořit lidé se zdravotním postižením. Zákon umožňuje, aby firmy místo toho odváděly státu poměrně značné částky a někteří zaměstnavatelé toho využívají. Přitom nejde o to, že by firmy takové zaměstnance nechtěly. Jen jim dá mnohdy práci je najít. Personalisté totiž nejdřív řeší, zda se zájemce na práci profesně hodí, až poté je zajímá jejich zdravotní stav. A lidé s postižením často údaje o zdraví do životopisu nepíšou. Jednak nemusejí nebo se bojí, že by kvůli tomu vypadli z přijímacího řízení.

Nebojte se o své nemoci mluvit

Pokud se na práci odborně hodíte a víte, že váš zdravotní stav není překážkou, nemusí být jeho uvedení v životopise na škodu. Je však dobré napsat, do jaké míry vás zdraví v práci brzdí. Zaměstnavatelé totiž nejsou lékaři a často nevědí, nakolik zdravotní omezení ovlivní váš výkon. Nebojte se proto v práci o své nemoci v rozumných mezích hovořit. Zaměstnavatel a kolegové budou vše tolerovat lépe, když budou o vašich omezeních vědět.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz