Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Do světa nepustím kabelku, kterou neudělám ručně, říká mladá návrhářka

Tipy a články: Do světa nepustím kabelku, kterou neudělám ručně, říká mladá návrhářka

Petra Holíková z Přerova udělala několik špatných zkušeností se zaměstnavateli. Nechali ji pracovat ve vymrzlé kanceláři nebo jí dlužili peníze. A tak se rozhodla, že bude dělat sama na sebe a věnovat se tomu, co jí jde a baví: navrhování a šití kabelek. „Nevýhodou je nejistota příjmu, na druhou stranu si můžu naplánovat čas tak, jak potřebuji nebo chci a ihned vidím výsledky toho, co dělám,“ říká Petra Holíková, autorka značky Moje bags.

26. 6. 2014

↑ Petra Holíková, návrhářka kabelek.

Prace.cz: Kdy jste ušila první kabelku?

První tašku jsem ušila v prvním ročníku vysoké školy. Začal se mi rozpadat batoh a potřebovala jsem něco prostorného a praktického, protože jsem do školy denně dojížděla vlakem. V té době jsem ještě měla fobii z velkých šicích strojů. Představovala jsem si, že si prošiju ruku, takže jsem ji celou ušila v ruce. Byla vypodšívkovaná, celá černá s kapsou na zip na předním dílu a sloužila mi velmi dobře – unesla i několik kilo knih a dokonce přežila rozlité ředidlo a časté útoky mého potkana, který mi z ní kradl jídlo.

Prace.cz: Nyní máte vlastní značku Moje bags. Jak vás napadlo, že se tím budete živit? Na portálu Fler.cz, přes který prodáváte, píšete, že jste samouk…

Studovala jsem na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, obor multimedia a design se specializací na design obuvi. Studium bylo ve skutečnosti zaměřené hlavně na teorii (marketing, dějiny kultury apod.) a i v té teorii jsme byli odkázáni hlavně na samostudium. Šít jsem naštěstí uměla už odmalička, takže to nebylo zas tak těžké. Problém byl, že jsem z etických důvodů nechtěla používat kůži, ale koženku a s tou se pracuje úplně jinak. Takže jsem vlastně samouk − prostě jsem zkoušela, co materiál snese a co ne. Od bot jsem pak po škole přeběhla ke kabelkám. Jednoduše proto, že boty doma z koženky ani látky nevyrobíte, tedy až na sandály, ty si pro sebe vyrábím.

Prace.cz: Co podle vás musí umět člověk, který chce uspět ve světě módy? Hádám, že schopnost něco navrhnout a ušít asi nestačí… Co se snažíte dělat jinak než ostatní?

Od jiných výrobců kabelek se odlišuji hlavně tím, že všechny mé výrobky jsou vegan-friendly. To znamená, že nepoužívám materiály živočišného původu. Také se snažím všechno dělat poctivě – každý šev je zapošitý a zatavený, nepoužívám lepidlo, ale všechno opravdu prošívám, vybírám kvalitní materiály. Doufám, že to zákazníci ocení a budou se vracet. Nejdůležitější je umět dát o sobě vědět. To je v dnešní době, kdy se na vás ze všech stran valí reklama na všechno možné i nemožné, docela obtížné.

Prace.cz: Jak vypadá váš typický pracovní den nebo týden?

V posledních měsících se všechno od rána až do večera točí okolo tašek, s přestávkami na nakrmení mne a želvy. Moje dny jsou naplněné šitím, sháněním materiálu, běháním na poštu, odpovídáním na maily, focením − v různém pořadí a intenzitě podle potřeby.

↑ Mladá přerovská návrhářka šije z etických důvodů pouze z kvalitní koženky.

Prace.cz: Zařizujete vše okolo výroby sama, nebo vám někdo pomáhá?

Maminka mi občas skočí na poštu nebo koupí materiál, ale okolo výroby a komunikace se zákazníky dělám všechno sama. Je to sice těžké a mozek i tělo občas nestíhají, ale nemohla bych do světa poslat tašku, na které by nebyl každý šev vlastnoručně ušitý.

Prace.cz:  Učila jste se podnikání „za pochodu“, nebo jste čerpala rady od zkušenějších? Jaká rada vám nejvíce pomohla?

Všechno se učím za pochodu. Živnostenský list mám teprve necelý rok, takže se mi hodí každá rada.

Prace.cz: Co vás na vlastním podnikání nejvíce baví? A dovedete si představit, že byste šla někam jako zaměstnanec?

Pozici zaměstnance jsem si už vyzkoušela a právě tyto zkušenosti mě dohnaly k vyřízení živnostenského listu. Na zaměstnavatele jsem totiž měla smůlu. Pracovala jsem třeba ve firmě, kde jsem musela v kanceláři sedět v zimní bundě (v září) a i tak mi byla zima. Můj poslední zaměstnavatel mi dluží několik výplat. Takže od zaměstnavatelů si teď dávám přestávku. Nevýhodou je nejistota příjmu, na druhou stranu si můžu naplánovat čas tak, jak potřebuji nebo chci a ihned vidím výsledky toho, co dělám. Každou nově ušitou tašku si vždycky pověsím na skříň, sednu si a chvíli se kochám.

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

Práce na „živnosťák“ – ano, nebo ne?

Jak obrátit ve výhodu, že je vám přes 50?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz