Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Dokončujete školu a chtěli byste práci? Vymazlete svoje CV. Konkurence je letos velká

Tipy a články: Dokončujete školu a chtěli byste práci? Vymazlete svoje CV. Konkurence je letos velká

Právě jste složili závěrečnou zkoušku a říkáte si, že byste se mohli podívat po nějak práci. Nebo zatím jenom brigádě? Je to na vás, nicméně pokud chcete stálé místo po prázdninách, začněte se rozhlížet a rozesílat životopisy už teď. Budete mít výhodu minimálně ve srovnání s těmi uchazeči, kteří začnou hledat až koncem léta.

Jestli jste se rozhodli hledat práci, nedejte na řeči, že je ještě krize a místa nejsou. Práce je. Podle našich údajů se počet obsazovaných míst blíží stavu před pandemií.

Také je ale fakt, že na trhu práce jsou stále ještě uchazeči, kteří už pracovní zkušenosti mají a zároveň nemají přehnané platové nároky. Ti vám budou konkurovat. Tím se však nenechte odradit.

Šikovný absolvent má tu výhodu, že si ho firmy mohou přizpůsobit tak trochu k obrazu svému. Musí je však přesvědčit, že je tím pravým kandidátem. K tomu je zapotřebí v první řadě co nejpřehlednější a pečlivě sestavený životopis. Jak by měl vypadat?

Vaše osobní vizitka

Do hlavičky životopisu patří vaše jméno a příjmení. Jestliže jste díky studiu získali nějaký titul, nezapomeňte ho sem uvést.

Pak napište platné kontakty na sebe – telefonní číslo a email. Tedy seriózní email, nejlépe ve tvaru jmeno.prijmeni. Žadné „nejlepsiparmen“, ani vaše přezdívka z počítačové hry, i kdybyste v ní sebevíc excelovali.

Vzdělání – řaďte od nejnovějšího a postupujte v čase zpět. Základní školu neuvádějte, ledaže by byla speciální – například jazyková, počítačová apod. Pečlivě vypište obor, který jste vystudovali (a od kdy do kdy), ať už na střední, střední odborné nebo vysoké škole. Pokud jste odevzdávali nějakou závěrečnou práci, můžete připsat její téma, zvlášť pokud souvisí s pozicí, na níž se hlásíte, například:

2017 – 2021: Střední škola managmentu a informatiky

Obor: Managment v hotelnictví

Závěrečná studie z praxe: Přesměrování provozu hotelu Rybka na ubytovnu pro sociálně znevýhodněné v době pandemie

 

Praxe, stáže, brigády – vybírejte především ty, které mají nějakou souvislost s požadovanou pozicí. Pokud jste si už během studia vybírali přivýdělky z oboru, dostanete u personalistů body navíc. Pokaždé popište třeba ve dvou třech bodech, co přesně jste dělali a zase časové rozmezí:

2/2019 – 1/2021: Asistent/ka provozního hotelu Rybka, Nad Úpadem 3, Svojetice

  • Jednání s dodavateli i klienty hotelu
  • Fakturace
  • Propočet investiční návratnosti hotelového wellness

 

6/2018 – 2/2019: Recepční v hotelu Rybka

  • Vyřizování objednávek hotelu, také v Nj a Aj
  • Vedení výkazů a záznamů o hostech
  • Vyřizování požadavků klientů hotelu – objednávky prohlídek, zajišťování vstupenek…

TIP: Pokud máte ve svém rejstříku i brigády či praxe, které s vaším oborem nesouvisejí, můžete je uvést, ale vždycky byste měli vědět, proč je do životopisu píšete. Jaký byl důvod, že jste se zrovna této práci věnovali? Co vás na ní bavilo? Buďte připraveni, že se vás na to při pohovoru budou ptát a jestli odpovíte něco ve smyslu „potřeboval/a jsem peníze“, body vám to nepřidá. V tom případě je do životopisu nepište.  

Další znalosti – sem patří například schopnost pracovat s počítačovými programy – MS Office – můžete konkrétně vypsat – Excel, Word, MS Teams, a dále třeba fakturační nebo rezervační aplikace. Nezapomeňte připsat úroveň jazykových znalostí, a to ideálně podle evropského referenčního rámce, tedy pomocí stupnice A1, A2, B1, B2, C1, C2. Připište také řidičské oprávnění, včetně skupiny, případně speciální kurzy, které jste při škole absolvovali.

Často kladené otázky

Mám přidávat fotku? Můžete, ale nemusíte. Máte-li nějakou profesionální, střízlivou (například ne ve svatebních šatech) přidejte ji, v opačném případě by mohla nadělat víc škody než užitku.

Mám psát koníčky a zájmy? Přidání této kolonky vás může zlidštit, ale pozor. Pokud uvedete sport, vaření, sledování TV seriálů, vaši osobnost to nijak neodhalí a v tom případě to raději vynechte. Jestliže ale můžete napsat třeba vytrvalostní běh – účast na dvou Mezinárodních maratonech nebo organizování a účast na soutěžích slam poetry, už se o vás personalisté minimálně dozví, že jste vytrvalí nebo kreativní.

Co když moji praxi narušila pandemie? Napište to do motivačního dopisu v rámci informace, že jste absolvent. V posledním ročníku jste se chystali nastoupit tam a tam, ale stop stav, který se týkal i stážistů, vaše plány změnil, a tak jste… vzali brigádu mimo obor, ale teď byste se k němu rádi vrátili. Nebo… zůstali jen s omezenou praxí, kterou byste právě nyní rádi rozšířili.

Mám si vyhrát s fonty a barvami, abych zaujal/a? Ne. Černé písmo na bílém podkladu úplně postačí, hlavní je přehledná struktura, písmo ne menší, než je velikost 10 a rozsah na jednu A4.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz