Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Drbům neuniknete, nemusíte se však podílet na jejich šíření

Tipy a články: Drbům neuniknete, nemusíte se však podílet na jejich šíření

Často drbeme, aniž bychom si to uvědomovali. Drbem je totiž i to, když probíráte nový účes kolegyně nebo se dohadujete o tom, proč je šéf už druhý týden na neschopence. Drby stmelují kolektiv, ale také ho mohou rozklížit či někomu ublížit. S drby by se proto mělo nakládat opatrně.

Drby jsou vlastně informace. Ty mohou být negativní, ale i pozitivní. Třeba když pochválíte před ostatními novou sukni kolegyně, která je na dovolené, je to také vlastně drb, ale pozitivní. Někdy jsou klepy zcela neškodné, ale jindy mohou ublížit. Na druhou stranu klevetění stmeluje kolektiv. Sdílení informací totiž vytváří spojenectví. Asi každý z nás zažil, jak se mu ulevilo, když si postěžoval na šéfa a s kolegou si vzájemně zanotoval nad jeho chováním. 

A komu tím prospějete?

Drby mohou být částečně pravdivé, ale často jsou šuškandou náležitě pokroucené, až se z pravdivé informace stane lež. Je to jako hra na tichou poštu. Někdo něco špatně pochopí, řekne jinak, další si k tomu něco přidá a tak dále. 

Dokud se do řečí nedostaneme my sami, máme pocit, že probírat s kolegy neschopnost nováčka nebo důvody šéfova rozladěného chování je v pořádku. Jenže ono to tak docela není. Může se stát, že si něco vyložíte jinak a vypustíte do světa informaci, která může někoho poškodit.

A někteří dokonce vytvářejí a vypouštějí nepravdivé informace záměrně. Třeba proto, že chtějí pošpinit šikovného kolegu a sami si šplhnout u šéfa. Pokud posíláme dál takové smyšlené informace, napomáháme nepravosti a stáváme se nástrojem něčích zájmů.

Jak se k drbům postavit?

Je zbytečné proti drbům bojovat. Vždycky se totiž najde někdo, kdo vás bude řešit. Jak řekl kdysi Oscar Wilde: „Jediné, co je horší, než když se o vás mluví, je to, když se o vás nemluví.“ Můžete však sami přispět k tomu, že drby nebudou bujet na pracovišti jak plevel. Jak na to? 

  • Nebudete u ostatních vyzvídat, co o kom vědí.  
  • Nebudete vytvářet nové klepy. Ať už jde o přešlapy kolegů, hádku, kterou jste zaslechli – necháte si to pro sebe. 
  • Pokud přece jen musíte informaci sdílet dál, protože se třeba týká organizačních změn, podělte se o ni pouze s důvěryhodným kolegou, o kterém víte, že ji nepůjde vyzvonit dalším deseti lidem. 
  • Když vám na kolegovi něco vadí, proberte to s ním osobně. Vždy je lepší snažit se atmosféru na pracovišti zlepšit, než si pořád dokola na něco stěžovat za něčími zády. 
  • Drby nevyhledávejte. Jakmile se v kuchyňce rozvine debata o tom, za co si koupil šéf nové auto a jak neumí řídit, odejděte nebo převeďte řeč jinam.

Nejčastěji drby roznáší lidé, kteří jsou nespokojeni sami se sebou. A když shodí někoho jiného, uleví se jim. Pomluvám a drbům se také daří nejvíc v rozhádaném kolektivu nebo na pracovišti, kde vládne chaos či se informace různě zatajují a nejedná se s lidmi na rovinu. Jestliže člověk pracuje v takovém prostředí dlouhodobě, může ho to pěkně zmáhat. Pokud máte tedy drbání v práci plné zuby, podívejte se po jiném zaměstnání.

Chcete lepší atmosféru na pracovišti? Poohlédněte se jinde. Volných míst na Prace.cz je pořád dost.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz