Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Důležité novinky: Co se mění od ledna 2015?

Tipy a články: Důležité novinky: Co se mění od ledna 2015?

Vyšší minimální mzda, porodné i na druhé dítě, o něco vyšší důchody. Seznamte se s novinkami, které přináší rok 2015.

6. 1. 2015

↑ Odhalte novinky, které přináší nový rok.

Minimální mzda: 9.200 Kč

Nejmenší možný plat, který vám mohou zaměstnavatelé nabídnout, činí od 1. ledna letošního roku 9.200 korun měsíčně (55 korun na hodinu). O zvýšení minimální mzdy vláda rozhodla už loni v létě.

Zvýšení důchodů o 200 Kč

Není to sice mnoho, ale znáte to úsloví o drátu do oka… Kromě minimální mzdy se od 1. ledna zvyšují také důchody, a to v průměru o 200 korun měsíčně.

» Kolik si může přivydělat důchodce

Porodné na druhé dítě: 10.000 Kč

Dočká se váš potomek letos bratříčka nebo sestřičky? Vy jako rodiče se zase dočkáte státního příspěvku. Od 1. ledna se totiž začne vyplácet porodné i na druhé dítě, a to ve výši 10.000 korun. Porodné na první dítě zůstává na částce 13.000 korun. Od letoška si polepší si také maminky vícerčat: zatímco dosud jim stát přiznal nejvýše 19.500 korun, od ledna získají 23.000 korun.

Výměna průkazů bez byrokracie

Od 1. ledna se zjednodušuje výměna průkazů TP, ZTP a TZP/P – už nebude nutné projít správním řízením, které by znovu přezkoumávalo zdravotní stav. Nárok na příspěvek na mobilitu je navíc nově vázán přímo na nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P.

» Nabídky pro osoby se zdravotním postižením

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz