Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Firmy v roce 2016 vystavily rekordně nabídek

Tipy a články: Firmy v roce 2016 vystavily rekordně nabídek

Rok 2016 se pomalu chýlí k závěru, proto nás napadlo se za ním trochu ohlédnout. Byl to totiž rekordní rok: zaměstnavatelé vystavili spoustu nabídek a nezaměstnanost je už půl roku nejnižší v celé EU. Ještě pořád můžete odpovídat na inzeráty a získat lepší práci ještě letos!

14. 12. 2016

44 %

Zaměstnavatelé letos na Prace.cz vystavili o 44 % více nabídek než v roce předchozím. Kdo tedy hledal práci, měl opravdu z čeho vybírat. Na spoustu lidí se v roce 2016 usmálo štěstí. Získali zaměstnání podle svých představ nebo si polepšili.

3,9 %

Nezaměstnanost se v ČR drží pod čtyřmi procenty. To je úžasné číslo: vzpomínáte na krizové roky, kdy nezaměstnanost šplhala k devíti procentům? Letos jsme na tom podle Českého statistického úřadu dokonce tak dobře, že už půl roku máme nejméně lidí bez práce v celé Evropské unii!

Tisíce navíc

Letos rostly i platy, a to hlavně ty nástupní pro nové zaměstnance. Firmám došlo, že jestli k sobě chtějí přilákat šikovné lidi, musí jim nabídnout lepší podmínky.

Jedno celkové číslo ohledně růstu platů se však hledá těžko. Všichni přece víme, jak jsou průměry zkreslující: záleží na oboru, konkrétní profesi i regionu. Třeba prodavačky však nyní dostávají až 23.000 Kč měsíčně, přitom před pár lety musely vystačit s 15.000 korunami. Dělníci našli před pěti lety na výplatní pásce 13 – 15.000 korun. Dnes jim firmy za tu samou práci dají 18 – 19.000 korun.

10 %

Tolik českých zaměstnanců přiznává, že tu a tam brouzdá po pracovních portálech a kouká, jestli neobjeví zajímavější nabídku. Co lidi přiměje změnit práci? Kromě lepšího platu je to třeba čas ušetřený dojížděním.

Patříte k těm, kteří během krize museli vzít práci daleko od domova? Zkuste se podívat, jestli i na vás nečeká nabídka, díky které nebudete trávit dvě hodiny denně v autobuse.

50 %

V tolika inzerátech zveřejněných na Prace.cz firmy zadaly nabízený plat. To je velký posun – před pěti nebo deseti lety výdělek uvádělo jen minimum zaměstnavatelů.

V některých případech sice neuvidíte vyloženě konkrétní částku, protože na každá firma ji chce zviditelnit. Nechte si ale nabídky na Prace.cz roztřídit podle určitého platu. Pak vám vyjedou jen ty, které ho splňují. Jak na to: Po zobrazení nabídek uvidíte nahoře tlačítko „Upřesnit hledání.”

4 z 10

Tolik firem nabízí více než čtyři týdny dovolené ročně (nejčastěji jich dávají pět). Roste i nabídka dalších benefitů. Stravenky reálně dostanete u 70 % zaměstnavatelů. A 10 % firem láká na placené zdravotní volno: dostanete například 3 dny ročně, kdy nemusíte řešit neschopenku.

Prace.cz

» Vybírejte z nabídek na Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz