Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Firmy vás potřebují: vybírejte z rekordních 59 000 nabídek

Tipy a články: Firmy vás potřebují: vybírejte z rekordních 59 000 nabídek

Firmám teď scházejí  hlavně šikovní dělníci, prodavači, řidiči, kuchaři a obchodní zástupci. Nejvíce míst je nyní k mání v Praze, na druhé příčce se umístil Moravskoslezský kraj a hned za ním kraj Středočeský.

22. 10. 2015

Šance jsou velké

V některých oborech je poptávka tak velká, že na jeden inzerát s nabídkou volného místa odpoví méně než deset lidí. To bylo dříve obvyklé jen v technických oborech. Výrazný hlad po nových zaměstnancích se však letos rozšířil například i na dopravu, služby, pohostinství a potravinářství. Konkrétně je teď na Prace.cz 59.000 nabídek.

Můžete si říct o více peněz…

Pro zaměstnance i lidi hledající novou práci je teď nejlepší čas říct si o lepší podmínky. Vyšší plat přitom nemusí být hlavním cílem. Na trhu je tak málo volných lidí, že pro každou firmu je každý odcházející pracovník problém. Chybí vám ke spokojenosti jen pár stovek? Pokud víte, že je šéf spokojen, řekněte si o ně.

…nebo o více volného času

V některých situacích nepotřebujete vyšší plat, ale více času. Na své děti, na péči o blízké, nebo třeba na své koníčky. Zkuste se dohodnout na tom, že za stejné peníze budete pracovat méně – v práci třeba nebudete jedno odpoledne v týdnu.

15 nejvíce žádaných profesí podzimu 2015

Profese Počet volných míst
1. Dělník          5448
2. Prodavač          3870
3. Řidič          3020
4. Kuchař          2237
5. Obchodní zástupce          2158
6. Seřizovač/Programátor CNC strojů          1757
7. Číšník/servírka          1688
8. Pracovník ostrahy          1568
9. Administrativní pracovník          1467
10. Uklízečka          1385
11. Řidič vysokozdvižného vozíku          1275
12. Skladník/manipulant          1102
13. Strojní zámečník          1082
14. Svářeč          1020
15. Pokladní            980

Pracujte méně

V září viselo na Prace.cz 12 procent nabídek na částečný úvazek. Může jít o poloviční, dvoutřetinový nebo třeba i pětinový úvazek. „Pro firmu je lepší zaškolený a zkušený zaměstnanec na částečný úvazek než žádný nebo takový, který sice pracuje na plný úvazek, ale potřebuje první půlrok zaškolení a stálý dohled,“ komentuje Hana Kostovičová, marketingová manažerka Prace.cz.

Můžete pracovat blíž

I když jste v práci spokojení a své kolegy máte rádi, každodenní dojíždění vám ubírá čas s blízkými nebo na koníčky. Po práci v místě bydliště touží podle letního průzkumu Prace.cz polovina lidí, nevynahradí jim to ani peníze.

» Finanční poradce spočítal: vyplatí se vám dojíždět do práce?

Pracujte bez napětí

Nejčastějším důvodem pro výpověď není ani výše platu, ani dlouhá doba dojíždění. Je to atmosféra na pracovišti. „Zákulisní pikle a pomluvy podle našich výzkumů trápí čtyři zaměstnance z deseti, otevřenou atmosféru ve svém zaměstnání chválí jen polovina pracovníků,“ prozrazuje Hana Kostovičová. Pokud je atmosféra nesnesitelná, poohlédněte se jinde, práce je dost.

Prace.cz

Kam dál?

Prozkoumejte 59.000 nabídek na Prace.cz

Chci dát výpověď. Jak na to?

O jaký plat si říct?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz