Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak co nejlépe obstát první týden v nové práci?

Tipy a články: Jak co nejlépe obstát první týden v nové práci?

Máte obavy z prvních dní v nové práci? Poradíme vám, co dělat a nedělat, abyste se dobře zapsali. První týden po vás nebude chtít nikdo velké pracovní nasazení. Jde spíše o vzájemné oťukávání. Vašim hlavním úkolem bude poznat chod firmy, zjistit co kde je, jak co funguje, seznámit se s novými kolegy.  Jak se chovat, abyste zapadli?

Nachystejte se dopředu

Není od věci, když si zjistíte pár věcí o práci dopředu. Abyste úspěšně zvládli první den v práci, je dobré vědět, jaké tam mají zvyklosti ohledně oblečení, jaká je zavedená firemní kultura.  Jedná se o korektní, formální prostředí, nebo panuje na pracovišti neformální a uvolněná atmosféra? Když tohle budete vědět, můžete tomu uzpůsobit volbu vhodného oděvu i vystupování. Jsou firmy, kde bude v pořádku, když přijdete v džínách a tričku, a jsou takové, kde je tento oděv nepřípustný. 

Přijďte včas

Přijít první den do nové práce pozdě by byl špatný začátek.  Z domu odejděte s větší časovou rezervou než obvykle. Počítejte s tím, že stát se může po cestě cokoliv. Raději dříve než pozdě. Vyhnete se tak tomu, že dostanete nálepku nedochvilného a nespolehlivého.

Buďte sami sebou

Je normální, že první dny v neznámém prostředí se cítíte nejistě. Nevíte, co vás čeká. Přemýšlíte, jak vás přijme kolektiv, jestli s vámi bude šéf spokojený, jestli budete svou práci dobře zvládat. Nenechte nad sebou strach zvítězit. Připusťte si, jak se cítíte, a dál si jděte za svým cílem ukázat nadřízeným, že si vás vybrali dobře. 

Ujasněte si vše podstatné 

Projděte si krok po kroku, nejlépe s nadřízeným, svou pracovní náplň. Ujasněte si, co všechno bude vaší povinností, jaké kompetence z toho vyplývají, komu se budete zodpovídat, s kým budete spolupracovat.  Jakmile budete vědět, co všechno vás čeká, budete se cítit mnohem lépe. 

Skromnost nade vše 

Možná se budete divit, ale základním předpokladem úspěchu je milé a vstřícné jednání. Kolegové ocení spíše skromnost než namachrovanost. Nesnažte se ohromovat svými znalostmi, nepokoušejte se shazovat kolegy a za žádných okolností nepoučujte. I když si myslíte, že něco víte lépe než druzí, nemusí to být úplně pravda. Každá firma má totiž svoje vlastní pravidla a postupy. Jestli máte nápad na zlepšení, nechte si jeho prezentaci na pozdější dobu.

Poslouchejte

Staňte se všímavým pozorovatelem a pozorným posluchačem. Vnímejte, jaká panuje na pracovišti atmosféra, všímejte si, jak mezi sebou kolegové komunikují, jak funguje spolupráce mezi odděleními. Cítíte napětí, nebo uvolněnou atmosféru? Poskládejte si ze střípků jednotlivých postřehů a dojmů vlastní obrázek. I poznatky, které na první pohled s vaší prací nesouvisejí, vám pomůžou k tomu, že se rychleji s novým prostředím sžijete. 

Ptejte se

Ptejte se hodně a na všechno. První týden v práci rozhodně máte na otázky právo. Každá otázka, která vám pomůže k tomu, abyste pochopili, co se po vás bude chtít, je dobrá. Jen si dejte pozor na to, aby byly otázky k věci. Vyptávat se na rodinu šéfa nebo jaké má kdo prémie vám kladné body nepřinese. V prvních dnech se na vás budou valit mraky nových informací. Nejde všechno držet v hlavě a doufat, že nic nezapomenete. Zmatkům a nedorozuměním předejdete, když si vše podstatné zapíšete. 

Buďte v práci na 100 %

Tím myslím jediné: Myslete jen a jen na práci. Nenechte se rozptylovat soukromými e-maily, zapomeňte na neustálé kontrolování soukromého telefonu, nevyřizujte si své osobní záležitosti před spolupracovníky. Jestli svůj osobní život řešit musíte nebo si třeba potřebujete domluvit schůzku s kamarádem, nechte si to na přestávku. Ukažte, že jste zaměstnanec, který bere svou práci vážně. 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz