Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak na pohovor, když jste OZP nebo máte zdravotní problémy

Tipy a články: Jak na pohovor, když jste OZP nebo máte zdravotní problémy

Jako by toho nebylo dost, lidé se zdravotními potížemi se musí vyrovnávat i s různými předsudky či nedůvěrou při hledání práce. Často se nejedná o zlý záměr, i tak je to ovšem nepříjemné. Jak si zvýšit šance na dobré přijetí při pracovním pohovoru? 

3. 9. 2019 (PR článek)

Přijďte včas

Začneme obecnou radou, která platí pro každého, kdo jde na pohovor – a pro vás platí dvojnásobně. Dejte si záležet, abyste přišli na místo včas. Nejen, že pozdní příchod špatně působí, ale zároveň je i dobré, když máte možnost se před “výstupem” uklidnit, upravit na toaletě svůj vzhled. A rozhodně se nezapomeňte na pár povzbuzujících slov pro vaše zrcadlové já.

Uvědomte si, že na pohovor jde s nervozitou každý uchazeč, kterému na výsledku záleží. Dá se s ní ale pracovat. Existuje pár technik, například: zhluboka dýchejte! Tep se vám zklidní a nervozita pomalu ustoupí.

Nabídky práce pro OZP najdete u Comdata Czech.

Nic oblečením neskrývejte

Když už jsme u toho vzhledu – pokud máte nějaké viditelné zdravotní omezení, je zbytečné se snažit třeba oblečením zakrýt to, čeho si každý stejně dříve či později všimne. Navíc ideální je, když člověk na pohovoru působí přiměřeně sebevědomě. A k sebevědomí patří i to, že se nemusíte stydět za svůj vzhled.

Buďte připraveni na rozpaky a mluvte otevřeně

Asi víte mnohem lépe než my, jak lidé reagují při setkání. Někteří mohou být v rozpacích, pokud před setkáním neměli tušení o vašem zdravotním znevýhodnění. Možná ani nevědí, jak se vás zeptat na vaše omezení.

↑ „Překážky přehlížím, vždy se nějak vyřeší,“ říká Marek Drahonský, který už pátým rokem pracuje pro Comdata Czech

Pokuste se nebrat si jakoukoli spontánní reakci osobně. Vy jste ve výhodě, vy jste přijeli připraveni. Proto se nebojte v případě rozpaků převzít iniciativu a jít personalistovi naproti s odpověďmi na otázky, které se mu pravděpodobně vynořily v hlavě.

Například:

  • Zvládnete pravidelnou cestu do práce?
  • Jak snadno se můžete pohybovat po kanceláři?
  • Potřebujete během dne pomoc někoho dalšího?
  • Potřebujete speciální vybavení k práci?

Berte v úvahu, že na otázky, na které nedostal odpověď, si může personalista odpovědět tou nejhorší možnou variantou. Tedy, že práci nezvládnete, a tak vás raději nepřijmou. Proto komunikujte otevřeně.

Připravte si ukázku a říkejte, co vše jste zvládli

Pokud dojde na konkrétní dotazy ohledně vašeho zdravotního omezení, je dobré ukázat vše v praxi. Nebo alespoň uvést příklad. Vy máte spoustu zkušeností, jak se vyrovnat se svým omezením. Ukažte, že jste připraveni!

  • „Zvládnete sedět 6 hodin denně u počítače?”
  • „Ano, bez problémů. Zrovna pomáhám manželce přepisovat recepty do počítače a včera jsem zvládl 7 hodin. Samozřejmě občas se protáhnu, abych si narovnal záda, ale jiné potíže nemám.”

Nebo:

  • „Občas bude potřeba služebním autem vyzvednout materiály v tiskárně.”
  • „Jasně. Řídím bez omezení, jen si přivezu z domova tašku na kolečkách, abych to bez problémů naložila do auta.”

↑ „Na jednom projektu se pracuje na dvou monitorech. Na začátku jsem si říkal, že to nebudu zvládat, vzhledem k mému zraku. A opět se nám podařilo najít řešení. Dnes už ovládám i tři monitory,“ vysvětluje Stanislav Cigánek, který pracuje v Comdata PRO

Vyzkoušejte si pohyb na pracovišti

Pokud by mohly vzniknout pochybnosti ohledně pohybu na pracovišti, klidně nabídněte personalistovi, že se spolu půjdete podívat na pracovní místo. Můžete mu tak hned ukázat, že se bez potíží dostanete k počítači, jak projdete dveřmi apod.

Takže nenechte nikoho, aby vám pomáhal tam, kde to není nutné! Personalista by mohl usoudit, že budete vždy potřebovat někoho, kdo vám podrží dveře apod. Galantnost je v tomto případě spíš proti vám.

Prohlídku můžete využít i k tomu, že pozdravíte kolegy. Ukážete tak, že do kolektivu dobře zapadnete.

Trvejte na respektu ke své osobě

Obzvláště ve firmách, kde nezaměstnávají lidi se zdravotním znevýhodněním často, se může stát, že někdo pronese nevhodnou poznámku, nebo vás bude mít tendence podceňovat. Tam je vaším úkolem na pohovoru ukázat, že se není čeho obávat, a že z vás mohou být jednou fajn kolegové.

Můžou se ale vyskytnout i případy, kdy se setkáte s nefér jednáním či opravdu záměrně zraňujícími řečmi. Vězte, že pro takového člověka je vaše zdravotní omezení pouze záminka. Máte právo na slušné chování a respekt, stejně jako kdokoli jiný.

Kde hledat dobrou práci?

Snadnější cestu budete mít pravděpodobně tam, kde jsou na různá zdravotní omezení zvyklí. Například Comdata Czech nedávno založila dceřinou společnost Comdata PRO, která se zaměřuje na zaměstnávání lidí se zdravotním či sociálním znevýhodněním. Přitom plánuje reinvestovat minimálně 50 % zisku společnosti zpět do podpory zdravotně a sociálně znevýhodněných.

Právě teď hledají kolegy (i se zdravotním či sociálním znevýhodněním) v těchto lokalitách:

↑ „Už když jsem v tomto oboru před víc než dekádou začínal, vnímal jsem práci či brigádu na zákaznických linkách jako vhodnou pozici pro hendikepované kolegy. Vím, že pro některé z nich stále není jednoduché najít uplatnění, přitom spousta jich patří mezi nejlepší specialisty, co jsem poznal,“ říká Jan Nedělník, Head of Operations Comdata PRO, druhý zleva na fotografii. 

Comdata Czech aktuálně zaměstnává přes 50 tisíc profesionálů po celém světě, z toho 1 200 v ČR. Konkrétní nabídky práce (i pro OZP) najdete na Comdataczech.jobs.cz.

Zdroj fotografií v článku: Fotoarchiv firmy Comdata PRO.

(PR článek)

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz