Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak na pohovoru obrátit ve výhodu, že je vám přes 50

Tipy a články: Jak na pohovoru obrátit ve výhodu, že je vám přes 50

Jak napsat životopis, když už vám bylo 50 let? A jak zvládnout netaktní narážky personalistů ohledně věku? To vám poradí Lada Čaňová, ředitelka personální agentury Fala. Paní Čaňová má se zaměstnáváním padesátníků mnohaleté přímé zkušenosti. S příslušníky této generace přichází pravidelně do kontaktu také během poradenských sezení.

16. 4. 2014

↑ Lada Čaňová, ředitelka personální agentury Fala: z vyššího věku se dá na pohovoru udělat výhoda.

Prace.cz: Lidé, kteří už oslavili padesáté narozeniny, nemají na trhu práce zrovna jednoduchou pozici. Čím to podle vás je?

Částečně za to mohou předsudky zaměstnavatelů. Mnoho jich například argumentuje, že zaměstnanci starší 50 let jsou drazí. To však není pravda, tito lidé chtějí hlavně pracovat, a to i za menší plat, než byli dosud zvyklí. Částečně vidím problém i přímo v lidech 50 plus. Strašně se totiž bojí, nevěří si, nedokáží se prodat.

Prace.cz: Vaše agentura poskytuje padesátníkům jednou měsíčně bezplatné poradenství ohledně hledání práce. Jaký typ lidí vás vyhledává?

Je to různé. Část lidí je dlouhodobě nezaměstnaných, jiní práci mají, ale strašně se bojí, že o ni přijdou. Snaží se tedy držet krok s dobou a připravit se na možné potíže. Ztráta práce po padesátce je totiž velký problém. Je to tvrdé říct, ale shánění nového uplatnění může zabrat několik měsíců i rok.

Prace.cz: Co má padesátník dělat, když se na pohovoru setká s diskriminací kvůli věku? Tedy otázkami typu: Nevadí vám, že jsme tu převážně mladý kolektiv?

Nejlepší je udělat ze svého věku výhodu. Říci: sice mi může trochu déle trvat, než se naučím všechny důležité postupy, ale budu stabilní zaměstnanec, který ve firmě vydrží 5 nebo i 10 let. Zdůrazněte, že se mladších kolegů nebojíte, že pro ně můžete fungovat jako zkušenější přátelský rádce. Ženy 50 plus mohou zmínit, že už mají odrostlé děti.

Prace.cz: Zmínila jste, že někdy je problém i v padesátnících, že se například bojí prodat. Firmy někdy zmiňují, že tato generace není příliš ochotná učit se novým věcem. Souhlasíte?

Tady musím bohužel souhlasit. Setkávám se s padesátníky, kteří si myslí, že už se toho v životě naučili dost a s tím si vystačí až do důchodu. To je špatný přístup. Je třeba na sobě pracovat neustále, tedy doplňovat si vzdělání, přemýšlet o rekvalifikačních kurzech a podobně.

Prace.cz: Má tedy smysl i v padesáti, pětapadesáti letech, projít rekvalifikací?

Určitě. Všem to rozhodně doporučuji. V rekvalifikačních kurzech se nejen naučíte něco nového, ale také navážete mezilidské vztahy a udržíte si sebeúctu. Když člověk ztratí práci, psychika jde rychle dolů, v řádech týdnů. Pokud se vzděláváte nebo se věnujete například dobrovolnictví, ani vám to nepřijde. Nejhorší je zůstat doma a poddávat se tomu.

Prace.cz: Jak správně napsat životopis, když jsem 50 plus?

Radím neuvádět věk. Také není nutné uvádět dopodrobna všechny pracovní zkušenosti. Stačí praxe za posledních 10, 15 let. Vždy je dobré životopis přizpůsobit pozici, na kterou se hlásíte. Neznamená to vymýšlet si, ale zdůraznit to podstatné. Tedy pokud se hlásíte na místo telefonního operátora, zdůrazněte komunikační schopnosti a podobně. Určitě je fajn připojit k životopisu hezkou fotku, kde dotyčný působí sympaticky.

Prace.cz: Co když životopis odešlu a nikdo se neozývá?

Zkuste do firmy dva, tři dny po odeslání životopisu zavolat. Zeptejte se personalisty, jestli dostal vše, co potřebuje, zkuste si domluvit osobní schůzku. Tím se odlišíte od většiny lidí, kteří jen pošlou životopis a čekají. O přijetí či nepřijetí však nerozhoduje psaný životopis, ale osobní kontakt, tedy i sympatický hlasový projev do telefonu. Výhodou padesátníků je, že vzhledem k životním zkušenostem už komunikaci obvykle dobře zvládají.

Prace.cz: Jak je to v zahraničí? Mají tam také padesátníci takové potíže uchytit se?

V západní Evropě jsou běžné věkově smíšené týmy, protože je to přirozenější. Každá věková skupina má své výhody i nevýhody a vzájemně se doplňují. Například v Dánsku funguje celostátní program zaměřený na lidí středního věku, aby nepodceňovali životní styl, hlídali si zdraví, sportovali a přemýšleli o tom, jak bude vypadat jejich kariéra v pozdějším věku. Smutné je, že česká vláda o těchto věcech vůbec nepřemýšlí a nevěnuje se jim.

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Co se naučit, když je vám přes 50

Zrušíte nástup za pět minut dvanáct? Zaplatíte škodu

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz