Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak na záludnosti při psaní životopisu

Tipy a články: Jak na záludnosti při psaní životopisu

Přestože jste si možná na téma tvorby životopisu přečetli už mnoho rad a návodů, jakmile se dáte do psaní, na některých místech můžete zaváhat. Jak přesně popsat svou kariéru a vzdělání? Je vhodné připojit fotografii a uvádět věk? Na tyto i podobné otázky přinášíme odpovědi.Jakou adresu uvést?

Pokud tápete, zda do životopisu uvést adresu trvalého nebo přechodného pobytu, mějte na paměti, že stěžejní je kontaktní adresa. Jinými slovy uveďte to místo, na kterém jste bez problémů k zastižení.

Mám přiložit fotografii?
Existují pozice, např. recepční, tiskový mluvčí, hosteska apod., ke kterým je vhodné fotografii poslat. V ostatních případech je to však jen na vás, zda fotku ke svému životopisu přiložíte, nebo ne. Pokud tak učiníte, určitě zvolte formální fotografii obličeje. Fotografie z dovolené, rozmazaná fotografie či fotografie s vaším domácím mazlíčkem do životopisu nepatří.

Jaký e-mail uvést?
Vždy uvádějte svůj osobní e-mail. Pokud používáte adresu typu kočička33@mail.cz, doporučujeme výměnu za profesionálněji vypadající variantu.

Nemám e-mail – stačí uvést telefon?
Pokud e-mail z jakékoliv důvodu nemáte a do budoucna o něm neuvažujete, personalista se bude muset spokojit s vaším telefonem. Výrazná část dnešní komunikace se však odehrává elektronicky, proto vám i my doporučujeme si jej založit.

E-mail mimo jiné potřebujete i pro založení profilu na portálu Prace.cz. S účtem na pracovním portálu je hledání práce snazší, protože si zde můžete např. založit a snadno upravovat životopis či si nechat přímo na e-mail zasílat jen ty pracovní nabídky, které vás skutečně zajímají.

Jak má být životopis dlouhý?
Bez ohledu na rozsah vašich předchozích zkušeností by se životopis měl vejít na jednu až dvě strany formátu A4. Personalisté obvykle musejí projít desítky i stovky CV, příliš obsáhlé soupisy je proto mohou odradit.

Musím uvádět datum narození?
Datum narození ani svůj věk uvádět nemusíte. Stavte na svých schopnostech, zkušenostech a předpokladech dobře vykonávat práci na žádané pozici.

Kam patří vzdělání?
Vzdělání umístěte až za praxi. Uveďte název školy, vystudovaný obor a rok zakončení studia. Nejvyšší stupeň dosaženého vzdělání postačí.

Čerství absolventi, kteří ještě nestačili načerpat dostatek pracovních zkušeností, mohou úroveň dosaženého vzdělání popsat na začátku životopisu.

Mám popsat průběh celé kariéry?
Možná jste již zvládli získat bohaté pracovní zkušenosti. Pak není nutné do životopisu uvádět každou zastávanou pozici od školy až po současnost. Posledních zhruba deset let s důrazem na nejdůležitější praxi by mělo budoucímu zaměstnavateli stačit k tomu, aby odhadl, zda vás zařadit mezi vhodné kandidáty.

Jaké kurzy mám uvést do životopisu?
Zmiňte všechny důležité kurzy, školení či rekvalifikace, které souvisejí s vaší budoucí pracovní náplní. Podobně jako u pracovních zkušeností platí, že zaměstnavatele budou zajímat především školení absolvovaná v nedávné době. Pokud jste absolvovali desítky kurzů, pamatujte na doporučený maximální rozsah celého CV – 2 strany.

Co uvést do popisu pracovní pozice?
Uvádějte vždy přehledně dobu získání a ukončení zaměstnání, přesný název zastávané pozice, jméno zaměstnavatele (může se hodit i odkaz na jeho webové stránky), případně obor, ve kterém firma působí. Vždy byste měli uvést také stručný popis své pracovní náplně a za co konkrétně jste zodpovídali. Nezapomeňte zmínit výrazné pracovní úspěchy.

Kam patří kontaktní údaje? Na začátek nebo na konec?
Telefon, e-mail a kontaktní adresa spolu s vaším jménem slouží k rychlé identifikaci. Pokud personalistu svými předpoklady zaujmete, měl by z vašeho životopisu být schopen rychle získat váš kontakt. Proto tyto údaje raději uvádějte hned na začátku.

Proč je nutný souhlas se zpracováním osobních údajů?
Jméno a příjmení, fotografie, adresa a podobné položky jsou podle zákona tzv. osobní údaje. Aby zaměstnavatelé mohli se získanými životopisy pracovat – například je uložit do své databáze a dále je vyhodnocovat, musejí k tomu získat vaše svolení. To je většinou součástí odpovědi na pracovní inzerát.

Zároveň můžete svůj souhlas vyjádřit přímo v životopisu nebo při reakci na pozici. Stačí např. uvést: Souhlasím se zpracováním a uchováním veškerých mých osobních údajů, které poskytuji společnosti XYZ, s. r. o. Osobní údaje budou zpracovány v souladu se zákonem 101/2000 Sb. „O ochraně osobních údajů“. Tyto údaje poskytuji výhradně za účelem zprostředkování zaměstnání, nejdéle na 1 rok od jejich zaslání.

Byl jsem delší dobu nezaměstnaný. Byla jsem na mateřské, příp. rodičovské, dovolené. Jak se s těmito obdobími v životopise vypořádat?
Být z objektivních příčin nějakou dobu bez práce není nic špatného. Pokud jste se i během této doby snažili na sobě pracovat a zaměstnání jste intenzivně hledali, nebojte se to přiznat. Pro období bez práce se dají coby činnosti uvést absolvovaná školení, dobrovolnické aktivity a podobně. Každá taková zkušenost se může v novém zaměstnání velmi hodit.

Zdroj: Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz