Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak najít práci, když máte chvíli po maturitě

Tipy a články: Jak najít práci, když máte chvíli po maturitě

„Nutná praxe v oboru.“ „Požadujeme praxi na podobné pozici alespoň 2 roky.“ Jsou vám tyto věty z inzerátů povědomé? A říkáte si: kde mám jako čerstvý absolvent střední školy odpovídající zkušenosti získat? Nad tím se v následujícím článku zamýšlí náš čtenář Jaroslav (22). „Mám maturitu a za sebou jen minimum praxe. Vycházím výhradně ze svých zkušeností,“ píše Jaroslav. Co svým vrstevníkům radí?

2. 10. 2014

Co budu dělat dál?

Začít pracovní kariéru je velkým milníkem ve vašem životě a měl by odrážet vaše znalosti, zájmy a cíle. Je potřeba si říct upřímně: co umím a co by mě bavilo? Umíte dobře vařit? Umíte komunikovat s lidmi? Zkuste obchodní pozici. Chybí vám manuální zručnost, ačkoliv se zajímáte o techniku? Práce automechanika asi nebude ta pravá.

Pište jen tam, kde chcete pracovat

Rozesílat bezhlavě životopisy od obchodního zástupce přes zedníka až po dělníka není skutečným řešením. Budoucí zaměstnavatel to pozná a váš životopis letí rovnou do koše. Posílejte životopis jen na takové pozice, kde byste chtěli skutečně pracovat. K životopisu vždy připojte i krátký motivační dopis. Pokud jste už byli zaměstnáni, nechte si napsat reference a připojujte je k životopisu. Může to pomoci.

↑ Jako absolvent nemáte praxi. Někde ale začít musíte.

Osobní návštěva

Podle mých zkušeností je velkou ztrátou času (někdy i peněz) obcházet podniky osobně a roznášet životopisy. Máte sice šanci, že zaujmete díky osobnímu setkání, zaměstnavatel si však životopis nejspíš jen „založí“ do šuplíku. Často navíc vedoucí není zrovna přítomen nebo má hodně práce a svěřovat své osobní údaje kolegovi není ten nejlepší nápad. U mnohých podniků dokonce prvotní výběr obstarává centrála ve větším městě a teprve potom jej dostane do ruky vedoucí pobočky. Chodit osobně se vyplácí spíše u brigádníků.

Jak dlouho to potrvá?

Najít si zaměstnání, zvlášť v regionu s vysokou nezaměstnaností, je záležitostí několika měsíců, mnohdy i jednoho roku. Velké firmy mají tzv. čekačky, to je můj název pro lhůtu mezi odesláním životopisu a zpětnou vazbou, tedy pozvánkou na pohovor. U malých firem jsou tyto lhůty podstatně kratší. Po pohovoru se proto zeptejte, kdy můžete očekávat zpětnou vazbu. Bohužel se vám také stane, že vám firma nic nenapíše. Prakticky to znamená, že jste neuspěli.

Záludné otázky

Na pohovoru se připravte i na záludné otázky, kdy si zaměstnavatel prověří vás osobně. Zrovna na těchto otázkách mnoho uchazečů pohoří. Pokud jste měli příležitost zúčastnit se i assessment centra, vyžádejte si od personalistů zpětné hodnocení, kde vám vytknou chyby, kterých se máte vyvarovat.

Vaší prací je hledání práce

Být doma bez práce je velmi náročné na psychiku, protože nemáte pravidelný přívod peněz a jen omezený sociální kontakt s okolím. Nejdůležitější je vytrvalost, protože úspěch nemusí přijít hned. Najděte si nějaké zájmy a koníčky a věnujte se jim, dokud vám čas a finance dovolí.  Choďte mezi lidi, buďte v kontaktu s rodinou, přáteli nebo partnerem. Vaše momentální dočasná situace odhalí skutečné povahy lidí ve vašem okolí. Správné reakce jsou povzbuzování či nejlépe praktické tipy, kde jsou zrovna volná místa.  Povýšené či pohrdavé reakce neznamenají podporu, kterou by jste potřebovali.

Řekněte si o radu

I když jste už z hledání práce „unaveni“, na pohovorech musíte působit sebevědomě a nadšeně. Pokud se vám dlouhodobě nedaří,  nebojte se poradit s druhými ohledně životopisu, motivačních dopisů či pohovorů. Mohou vám být naznačeny fatální chyby, kterých se nevědomě dopouštíte a které brání úspěchu.

Nevzdávejte to!

Po škole jsem věřil, že si najdu práci v obchodní profesi, která mě baví. Prošel jsem si pro mě nevhodnými brigádami, nezdařilými pohovory, arogancí od personalistů i zamítavými dopisy, než jsem uspěl v přijímacím řízení a nastoupil do zaměstnání. Trvalo to, ale zvládl jsem to. Teď jsem zase doma, bez zaměstnání. A na základě zkušenosti vím, že ta pozitivní zkušenost může znovu opakovat. 🙂

Jaroslav, čtenář Prace.cz.

Kam dál?

Příběh našeho čtenáře Pavla: čím si zbytečně kazil životopis?

Příběh Martiny: 8 let pracovala v Irsku, šila i pro U2

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz