Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak napsat CV po mateřské nebo rodičovské dovolené

Tipy a články: Jak napsat CV po mateřské nebo rodičovské dovolené

Chcete se po pečování o děti vrátit zpátky do pracovního procesu a rozhlížíte se po nabídkách nového zaměstnání? Prvním úspěšným krokem k jeho získání je napsání životopisu. Nepodceňujte obsah ani vzhled.

Jak by měl váš životopis vypadat?

 • Životopis by měl být napsaný bez pravopisných chyb. Pokud si nejste svojí češtinou jistí, nechte si CV před odesláním zkontrolovat.
 • Dejte si pozor, ať z životopisu neuděláte chaotický dokument, který bude zářit všemi barvami. Použijte nejvýš dvě barvy. Je to vstupní vizitka, ne plakát na párty.
 • Dodržujte jednotný styl psaní. Když jednou napíšete časový rozsah 1. ledna 1999 až 2. února 2015, držte se toho a nepište na jiném místě 09/2004 – 10/2015.
 • Uvádějte jen podstatné informace. Napište životopis nejlépe na jednu A4, maximálně na dvě stránky.
 • Pokud posíláte životopis elektronicky, soubor uložte nejlépe ve formátu PDF a pojmenujte ho svým jménem. Když navíc přidáte i název zaměstnavatele, dáváte tím najevo, že chcete pracovat právě u něj.

Příklad:

CV Helena Svatá_Prokopo Praha. pdf

Svatá Helena_životopis_Prokopo Praha.pdf

Co všechno do životopisu patří?

1. Kontaktní údaje

Do hlavičky, horní části dokumentu patří jméno, příjmení, adresa, e-mail a telefonní číslo.

2. Pracovní zkušenosti – nejdůležitější část

Postupujte od nejaktuálnější práce po tu nejstarší. Začněte pozicí a názvem společnosti, poté uveďte dobu, kterou jste v zaměstnání strávil/a (měsíce a roky). Následuje rozpis toho, co jste v práci dělal/a. Snažte se vypíchnout činnosti, které budoucí zaměstnavatel zmínil v inzerátu. Tuto pasáž pište vždy na míru pro jednotlivé firmy.

Příklad: 

Účetní, Ekom, spol. s r. o., Ostrava

07/2018 – 12/2020 

 • kontrola správnosti dokladů
 • zaúčtování dokladů
 • párování plateb s bankou 

Do této části napište čerpání mateřské a rodičovské dovolené. Není to sice povinný údaj, ale mezery v životopisu vzbudí nežádoucí pochybnosti.  Udělejte to tedy tak, aby to nebyla nejdůležitější informace, kterou si zaměstnavatel ze životopisu odnese. Jak na to? Pokud jste byl/a během čerpání rodičovské dovolené zaměstnancem, uveďte informaci o jejím čerpání jako samostatný bod ve výčtu toho, co jste u zaměstnavatele dělal/a.

Příklad:

Prodavačka, Novák a spol. s r. o., Pardubice

(08/2016 dosud)

 • prodej lahůdek
 • vedení pokladny  
 • (06/201903/2022 čerpání MD, RD)

Pokud jste odešla na mateřskou a nebyla jste zaměstnaná, je dobré napsat tuto dobu také. Stačí jednoduše:

Mateřská dovolená

(06/2019 03/2022 čerpání MD, RD)

Do životopisu se vyplatí uvést i další aktivity, jako jsou brigády nebo dobrovolnická činnost, pokud jste se jim během rodičovské věnoval/a. Doporučuje se však zmiňovat práci, která není výrazně pod vaší kvalifikací, ať to nepůsobí jako kariérní sešup.

3. Vzdělání

Seřaďte od nejnovějšího po nejstarší. Základní školu napište jen v případě, že jste dál ve studiu nepokračoval/a. U středních a vysokých škol uveďte i obor.

Pokud jste absolvoval/a nějaký kurz nebo školení související s pozicí, pochlubte se tím a napište to pod výčet škol. Vyšlete tím k zaměstnavateli signál, že jste dále ochotná/ý se vzdělávat a rozvíjet své znalosti.

4. Další dovednosti a znalosti

Máte řidičský průkaz, umíte dobře německy nebo skvěle ovládáte konkrétní počítačové programy? Napište sem vše, co vás může odlišit od dalších uchazečů, ale ideálně se váže k pozici.

Zkuste zkrácený úvazek

Naskočit po delší pauze zpět do pracovního procesu může být náročné. Skloubit práci a rodinu zrovna tak. Proto se dívejte především po inzerátech firem, které vycházejí rodičům vstříc a nabízejí jim zkrácené úvazky nebo flexibilní pracovní dobu. Není jich bohužel tolik, kolik by bylo na pracovním trhu potřeba, ale najdou se.

Nabídky na práci se zkrácenými úvazky najdete na webu Prace.cz.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz