Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak napsat životopis, když jste montér ve výrobě

Tipy a články: Jak napsat životopis, když jste montér ve výrobě

Možná se vám zdá zbytečné ztrácet čas s životopisem, ale když mu věnujete trochu úsilí, otevře vám dveře k nové práci. Prozradíme vám, čím personalisty zaujmete, když se ucházíte o pozici ve výrobě.

19. 10. 2015

Firmy zajímá, co přesně umíte

Mnoho zájemců o práci považuje životopis za nutné zlo. Lidé opomíjí úplně základní věci. Potvrzují to i slova Kláry Klepáčové, která se stará o nábor v nošovické automobilce Hyundai:

„Uchazeči často uvádí jen název zaměstnavatele nebo jen pozice. Napsat pouze Dělník nebo Operátor bez další bližší specifikace je příliš obecné. Nedozvíme se, co ve skutečnosti bylo jeho pracovní náplní. Uchazeči zapomínají uvést také délku setrvání u jednotlivých zaměstnavatelů. Někdy dokonce chybí úplné kontaktní údaje.“

» Nabídka práce pro operátory výroby

Manuální práce se nebojím

  • Všechny inzeráty jsou v jedné věci stejné. Chtějí šikovné lidi. Dokažte, že něco umíte a nebojíte se manuální práce. Umíte pájet, lakovat nebo vrtat? Tak se tím pochlubte.
  • Nebuďte skoupí na slovo. Heslovitě nebo třemi, čtyřmi větami popište, co bylo vaším úkolem. Jakou výrobní linku jste obsluhovali, jaké díly jste v předchozím zaměstnání montovali.
  • Personalistu zajímá, z jakých odvětví máte zkušenosti, například z automotive. Pracovali jste s plasty, kovem nebo sklem?
  • Nezapomeňte popsat, jestli máte zkušenosti s dvojsměnným, třísměnným nebo nepřetržitým provozem.
  • Reference také nejsou k zahození. Jestli jste z předchozí práce odešli v dobrém, nebojte se toho.

Ukázkový příklad praxe:

Leden 2013 – září 2015 ALmont, s.r.o.

Operátor ve výrobě

  • montáž hliníkových konstrukcí (okna, dveře, požární uzávěry) a následná kontrola výrobků
  • zkušenost s nýtováním, tmelením silikonem, šroubováním a s osazováním minerální vlny
  • zkušenost s prací ve dvousměnném provozu

Vzdělání, kurzy, školení

Pokud neuteklo příliš času od doby, kdy jste odešli ze školy, tak věnujte této kolonce maximální důraz. Ideální pracovník k výrobní lince by podle personalisty měl mít vystudovanou školu technického směru (strojní zámečník, strojní mechanik, automechanik, opravář strojů a zařízení, atd.). Bohatě stačí vlastnit výuční list.

Uvádějte pouze nejvyšší dosažené vzdělání. O základní škole není nutné se rozepisovat. Nezapomeňte na název školy včetně období, kdy jste tam studovali. Vypíchněte typ závěrečné zkoušky, a jakou kvalifikaci jste získali (výuční list, maturita).

V zahraničních firmách můžete zabodovat i se základní znalostí cizího jazyka.

Obzvlášť v menších výrobních závodech vám k zaměstnání mohou pomoci i dovednosti, které s pozicí přímo nesouvisí – třeba svářečský průkaz nebo kurz na VZV. Zmiňte v životopise, jak si rozumíte s počítačem.

Vypíchněte své pozitivní vlastnosti

Při náboru nových zaměstnanců se personalisté kromě manuální zručnosti nebo fyzické zdatnosti zaměřují i na spolehlivost. „Velmi důležitá je dobrá pracovní morálka, loajalita a samozřejmě ochota se učit,“ uzavírá Klepáčová. Máte v sobě tyto vlastnosti? Pak to do životopisu uveďte.

Jan Hruška

Kam dál?

Nabídka práce pro operátory výroby

Finanční poradce spočítal, jestli se vám vyplatí dojíždět do práce

Práce přesčas: na co si dát pozor

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz