Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak prodat v životopisu své vlastnosti, abyste se odlišili od ostatních?

Tipy a články: Jak prodat v životopisu své vlastnosti, abyste se odlišili od ostatních?

Jsem spolehlivý, rád/a se učím nové věci, dokážu pracovat samostatně i v týmu. Slovní spojení, která se vyskytují v mnoha životopisech v kolonce vlastnosti, jsou už skoro jako povinný inventář. Je pravda, že požadavky na tyto charakteristiky se v pracovních inzerátech nezřídka vyskytují. Přesto je dobré dát si práci a popsat požadované vlastnosti jinak. Odlišíte se tak od zbytku uchazečů. Jak na to?

Sekce vlastnosti není sice v životopisu tou nejdůležitější, na vzdělání nebo praxi záleží víc, nicméně je to prostor, kde se se můžete „prodat“. Pokud na tomto místě uvedete obvyklá klišé typu: jsem zodpovědný, flexibilní, komunikativní, šanci zviditelnit se promarníte a neukážete svoji jedinečnost. Váš životopis zapadne mezi tucty dalších. Už proto se vyplatí věnovat řádkům v sekci vlastnosti trochu péče.

Požadujeme…

Je pravda, že řada firem v inzerátech popisuje vlastnosti budoucích zaměstnanců týmiž klišé: Požadujeme komunikativnost, pečlivost, flexibilitu, aniž by vysvětlili, co tím vlastně myslí. To je totiž hlavní potíž, pokud jde o klišé – jejich význam už se jaksi vyprázdnil a není jasné, co přesně se pod nimi skrývá.

Pod komunikativností si můžeme představit schopnost přesvědčit o něčem jiné a získat je na svoji stranu, což by dávalo smysl například u různých obchodních pozic a prodejců. Komunikativní člověk ale může být taky ten, který dokáže zajišťovat výměnu informací mezi lidmi v provozu a řídícím managmentem. Tedy jakýsi „tlumočník“ mezi různými odděleními ve firmě.

V ideálním případě by to mělo být v inzerátu vysvětleno. Pokud není, pokuste se vzhledem k pozici alespoň odhadnout, co často používané pojmy znamenají. A podle toho se v CV popište. Samozřejmě pokud je to pravda. Jste-li kreativní duše, která má za den dvacet nápadů, ale má potíže s dodáním jakéhokoliv lejstra, které odevzdává zásadně pozdě a humpolácky vyplněné, zamyslete se, jestli se můžete považovat za pečlivého.

Buďte konkrétní

To je asi nejdůležitější rada. Jste pečliví? Představte si, jak se u vás tato vlastnost projevuje a popište to na příkladu:

Pečlivost: Než odevzdám práci, vše po sobě raději dvakrát zkontroluji, i když mě to stojí více času.

Spolehlivost? Vždy, když na sebe beru nějaký úkol, snažím se vyjednat si takový termín odevzdání, abych vše stihl/a v pohodě dodat. Pokud hrozí, že se odevzdávka zpozdí, okamžitě o tom informuji kolegy.

Flexibilita? Opět je potřeba se zamyslet, co tím vlastně míníte. Jedná se o časovou flexibilitu? Pak to může být schopnost pracovat tu a tam přesčas. Nebo vám nevadí střídání vytížených období s okurkovými sezonami? Třeba právě to je typické pro obor, ve kterém se pohybujete. Dejte najevo, že to znáte a dokážete se přizpůsobit.

„Umím pracovat samostatně i v týmu“ je další z řady vyprázdněných frází, které je dobré nepoužívat. Opět platí, že je lepší uvést konkrétnější informaci, například:

Zadané úkoly plním samostatně, jestliže se vyskytne problém a je potřeba vymyslet nestandartní řešení, jsem schopen/na si poradit, ale raději to konzultuji s nadřízeným, případně dalšími kolegy.  

Rád/a se učím nové věci. Tak jistě. Kdo by chtěl zaměstnance, který není ochoten osvojovat si nové pracovní postupy. Učit se musíme všichni pořád, zvlášť v dnešní době, kdy se objevují stále nové technologie. Pokud chcete tuto vlastnost zdůraznit, zkuste ji demonstrovat na nějakém příkladu:

Během své dosavadní praxe v hotelnictví jsem se naučil pracovat s několika různými rezervačními systémy, postupně jsem částečně převzal i fakturaci.

Nebo: Když se v jednom z minulých zaměstnání vyvstala nutnost komunikovat se zákazníkem v němčině, začala jsem se učit obchodní němčinu a dosáhl/a slušné úrovně, takže jsme potom mohli přibrat i další německé klienty.

Odrazový můstek u pohovoru

Právě konkrétní příklady z minulosti, na kterých můžete demonstrovat nějakou požadovanou vlastnost, vám mohou přidat body navíc. Zároveň poslouží jako odrazový můstek při pohovoru. A to i pro vás. Když dojde na vaše vlastnosti, můžete se konkrétně rozpovídat a rozvést, co jste napsali do CV.

Už proto se vyplatí nad vším, co do životopisu napíšete, dopředu popřemýšlet a být konkrétní. Kdy jste třeba museli vymyslet nějaké nestandartní řešení, které jste konzultovali s ostatními kolegy, jak jste do CV napsali (viz. příklad výše). Počítejte s tím, že personalisté půjdou do detailů, aby prověřili, jestli si třeba nevymýšlíte.

Prověřováni budete pravděpodobně i v případě, že do CV popíšete své vlastnosti bez bližšího vysvětlení. Náborář si vás totiž může vyzkoušet a ptát se: “Píšete, že se ráda učíte novým věcem. Co konkrétního jste se v poslední době naučil/a?” Není nic trapnějšího, než mlčet nebo něco blekotat. Podobnou reakcí těžko někoho přesvědčíte.

Chcete si vyzkoušet, jestli váš životopis někoho zaujme? Rozešlete ho na nabídky, které najdete na prace.cz.

 

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz