Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak psát motivační dopis? Tipy pro začátečníky i pokročilé

Tipy a články: Jak psát motivační dopis? Tipy pro začátečníky i pokročilé

Když se ucházíte o novou práci, motivační dopis je důležitou součástí přihlášky. Dává vám možnost představit své znalosti a dovednosti „v kostce“. Personalista získá lepší představu o tom, kdo jste a co umíte. Dobrý motivační dopis vás tedy přiblíží k pozvání na pohovor. Přečtěte si naše tipy, jak dopis vyšperkovat.

  • Poslední aktualizace článku: 30. 9. 2020

Pište méně o sobě a více o firmě

Hodně lidí se chce v motivačním dopise „prodat“. Začnou se vychvalovat, sypat jeden pracovní úspěch za druhým a na závěr přidají takové to hrozné klišé: „Myslím, že jsem na danou pozici tím nejvhodnějším kandidátem.“

Vychloubání však personalisty spíš odradí. Z motivačního dopisu se potřebují dozvědět, proč se o danou práci ucházíte a jaké znalosti a dovednosti můžete firmě přinést. Pište proto méně o sobě a více o potenciálním zaměstnavateli.

Uveďte, co a proč vás na nabízené práci zaujalo. Pak vypíchněte 1–2 vlastnosti nebo dovednosti, které můžete v nové práci uplatnit. Ideálně, pokud se to shoduje s tím, co firma požaduje v inzerátu.

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

↑ V motivačním dopise pište méně o sobě a více o potenciálním zaměstnavateli.

Motivační dopis šijte na míru pozici

Motivační dopis vždy upravte podle konkrétní pozice, o kterou se ucházíte. Pokud všem firmám posíláte jeden univerzální dopis, je to poznat. Personalista si pomyslí: „Aha, tenhle člověk asi moc neví, kam a proč se vlastně hlásí.“

V úvodu motivačního dopisu zmiňte název pozice, na kterou odpovídáte – ať je poznat, že jste dopis psali speciálně pro tuhle firmu. A další užitečný tip: při psaní se dívejte jedním očkem do inzerátu. Umožní vám to porovnat si, zda v dopise vystihujete to, co firma požaduje.

» Jak životopis upravit na míru pozici?

Půl stránky a tři odstavce stačí

Co se týká rozsahu motivačního dopisu, nepište žádnou slohovku. Půl stránky A4 a tři odstavce bohatě stačí.

  • První odstavec: napište, o jakou konkrétní pozici se ucházíte a kde jste se o ní dozvěděli.
  • Druhý odstavec: napište, co vás na nabídce zaujalo a jaké znalosti, dovednosti a vlastnosti můžete v této konkrétní práci uplatnit.
  • Třetí odstavec: pokud se hlásíte na pozici, kde můžete svou prací přímo ovlivnit nějaký projekt nebo směřování oddělení, napište, čeho byste rádi dosáhli (přibližte svou vizi na pozici). Anebo zmiňte něco dalšího, co vás o firmě zaujalo na internetu nebo na základě vyprávění od přátel. Třeba že se vám líbila jejich poslední televizní reklama nebo vás zaujala technologie, jakou používají. Ukážete, že jste si o společnosti z vlastní iniciativy zjistili něco navíc (co nebylo v inzerátu).
  • A nakonec: vyzvěte personalistu k akci. Napište, že se s ním rádi uvidíte na osobním setkání a jak vás může kontaktovat.

» Atmoskop.cz: přečtěte si, co si o dané firmě myslí skuteční zaměstnanci

Pár dalších tipů

  • Jak motivační dopis poslat? Buď v těle zprávy, nebo stejně jako životopis v samostatné příloze ke zprávě (ve Wordu nebo PDF). Firma tedy dostane dvě přílohy: životopis a motivační dopis.
  • Pozor na šroubované věty. I když nejste žádný velký spisovatel, můžete napsat dobrý motivační dopis. Pište jednoduché věty a vyvarujte se složitým souvětím. Zkuste si představit, že informace vyprávíte někomu z očí do očí. Prostě jednoduše a srozumitelně.
  • Nepopisujte to, co se personalista dozví z životopisu. V motivačním dopise vypíchněte hlavně to, proč se na danou pozici hlásíte (zkrátka svou motivaci). Není potřeba detailně vypisovat, kde a jak dlouho jste pracovali předtím: od toho je životopis.

Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz