Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak psát životopis, když jste dělník

Tipy a články: Jak psát životopis, když jste dělník

Výrobní firmy nabírají jako o život. Chybí jim hlavně spolehliví a zruční dělníci. Pokud uvažujete o změně zaměstnání, právě teď je ideální doba. K lepší práci vám pomůže perfektní životopis.

5. 11. 2015

Jak má vypadat životopis?

  • Musí být strukturovaný a přehledný s přesným popisem práce a zkušeností.
  • Zaměstnavatelé uvítají informace o tom, zdali zvládáte alespoň základní práci s počítačem, vlastníte řidičské oprávnění nebo umíte cizí jazyk.
  • Hodnotná informace pro personalisty je také ta, jestli máte zkušenosti s vedením lidí nebo prací ve směnném provozu.

Spolehlivost a pracovitost

Pomoci vám mohou pozitivní reference. Jestli se rozcházíte s minulým zaměstnavatelem v dobrém, není důvod, proč je do životopisu neuvést.

„Předem si ověřujeme zejména uchazečovu spolehlivost a pracovitost a zájem o práci jako takovou. Samozřejmě, na dělnických pozicích uvítáme manuální zručnost. Pro dobré fungování týmu pak je pak důležitá loajalita a nekonfliktnost,“ popisuje Kateřina Pištorová, mluvčí společnosti Siemens.

Určitě zmiňte: zkoušky, rekvalifikace, řidičák

Byli jste na úřadu práce a absolvovali jste rekvalifikační kurz? Zmiňte to v životopise, personalisté si to rádi přečtou:

„Co nás velmi zajímá, a je často opomíjeno, je informace o závěrečných zkouškách, absolvovaných kurzech nebo jestli uchazeč prošel některou z forem rekvalifikace. U rekvalifikačních kurzů je také důležité uvést, jestli uchazeč vlastní platný kvalifikační průkaz,“ radí Kateřina Pištorová.

Nedělejte se lepší, než jste

Lhát o svých zkušenostech a dovednostech se nevyplácí. „Zkušení personalisté snadno odhalí nadsazování pracovních zkušeností či mlžení ohledně pracovní praxe,“ upozorňuje Pištorová.

Přehlednost zaujme

  • Zvažte, zda a jakou fotografii v životopise použijete. Ideální je portrét, tedy fotografie od ramen výš. Nedělejte výřez z hromadné fotky z restaurace nebo výletu, bude to poznat.
  • Personalisté si často stěžují, že zájemci o práci posílají nepřehledné životopisy. Buďte výjimka. Vytvořené šablony životopisů najdete například v textovém programu Word.

Jan Hruška

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz