Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak psychicky ustát, když dlouho hledáte práci

Tipy a články: Jak psychicky ustát, když dlouho hledáte práci

Hledáte dlouhé týdny, možná i měsíce. Každý den poctivě pročítáte inzeráty, posíláte životopisy, občas vás pozvou na pohovor. Jenže ve výsledku novou práci pořád nemáte. Udržet si v téhle situaci optimismus a silné nervy stojí dost úsilí. Co vám v tomto období může pomoci?

26. 4. 2017

Co je na tom nejtěžší?

Pokud delší dobu hledáte práci, na psychiku jsou nejnáročnější tyto dvě věci:

  • Nejistota, kdy nevíte, jak dlouho hledání ještě potrvá.
  • Klesající sebevědomí kvůli tomu, že vás firmy odmítají.

Podle výzkumu univerzity v americké Minnesotě začíná člověk propadat depresivním myšlenkám poté, co nemůže práci sehnat 10 – 12 týdnů. Pro Českou republiku taková data bohužel nemáme. Myslíme si ale, že se to až tak lišit nebude.

A teď něco alespoň trochu povzbudivého: podle stejného výzkumu najde 72 % lidí nové místo nejpozději za 20 týdnů. Pokud tedy hledáte měsíc nebo dva, ještě není důvod panikařit. Nepropadejte skepsi, udržte si optimismus a dál odpovídejte na inzeráty. Byl by v tom totiž vážně čert, aby to nevyšlo!

Když firmy neodpovídají

Trápí vás, že posíláte životopisy a z firem nechodí vůbec žádné reakce? Tak to si už vůbec neberte osobně. Tohle neodpovídání je bohužel poměrně častý nešvar, který se někdy dotkl prakticky všech uchazečů. Bez ohledu na jejich praxi a vzdělání.

Někteří personalisté si bohužel neuvědomují, jak je pro uchazeče důležité dostat od nich alespoň nějakou zprávu. I v případě, že nakonec vybrali někoho jiného. Člověk pak alespoň ví, na čem je, nebo ne?

» Proč vám firmy neodpovídají a co s tím?

Rozšiřte si okruh profesí

  • Pokud delší dobu nemůžete sehnat práci, možná by stálo za to okruh hledání trochu rozšířit. Tím nemyslíme jen to, abyste koukli také na nabídky ve vedlejším regionu.
  • Rozšířit můžete i okruh profesí, které můžete vykonávat. Lidé si často myslí, že když pracovali například jako účetní, musí pročesávat jen inzeráty pro účetní.
  • Každý však během profesního života nasbírá spoustu zkušeností, které může následně zúročit. Například zmíněná účetní může jít dělat třeba asistentku nebo nákupčí. Pokud umí jazyky, může to zkusit ve směnárně.
  • Berte to jen jako příklad, jak si lze okruh prací rozšířit. Zkuste se zamyslet, jaké další profese byste mohli vy osobně dělat. Pak je zkuste napsat do prostředního vyhledávacího políčka na hlavní stránce Prace.cz. Třeba zjistíte, že najednou máte mnohem víc na výběr.
  • Spoustu zkušeností a znalostí uplatníte na různých pozicích. Jen si dejte pozor, abyste to správně prodali v životopise. U předchozí praxe tedy nepopisujte jen náplň práce, ale zaměřte se na konkrétní znalosti či výsledky.
  • Zkušený personalista už si to propojí a řekne si: jasně, tenhle člověk umí přesně to, co potřebujeme, i když se profese jmenuje jinak.

» Triky, které vám usnadní hledání na Prace.cz

Zkuste rekvalifikaci

Profese vznikají a zase zanikají, poptávka firem i zákazníků se v průběhu let mění. Budí to nostalgii, ale život už je prostě takový. A my se s tím musíme nějak poprat.

Pokud jste delší dobu bez práce, zkuste rekvalifikační kurz. Získáte větší šanci sehnat uplatnění a možná vám to dá úplně nový vítr do plachet. Pokud jste vedení na úřadě práce, můžete si podat žádost, aby vám kurz proplatil stát.

Rekvalifikace vám může pomoci, například pokud už vám bylo 50 let a práce v dosavadním oboru se vám hledá ztuha. Jsou ženské, které po padesátce daly sbohem práci v kanceláři a rekvalifikovaly se třeba na pečovatelky v sociálních službách. Teď mají stálou práci, kterou navíc považují za smysluplnou.

Co vám hraje do karet?

V posledním roce firmy vystavují velké množství inzerátů. Je to pravda: nepíšeme to jen proto, abychom vás falešně uklidnili. Například na Prace.cz teď najdete 75 000 nabídek v celé ČR.

To vám při hledání práce hraje do karet. I když se vám možná zdá, že je těžké natrefit na vyhovující nabídku, věřte, že v letech 2012 nebo 2013 to bylo ještě mnohem těžší. Tehdy jsme se totiž potýkali s ekonomickou krizí, která je už naštěstí pryč.

Tak držíme palce, ať se vám brzy poštěstí!

» Podívat se na 75 000 nabídek práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz