Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak se obléci na pohovor

Tipy a články: Jak se obléci na pohovor

Během přípravy na pohovor byste se měli zamyslet také nad tím, co na sebe. Pokud chcete vést prodejnu módních oděvů, může být vhodně zvolené oblečení tím skoro nejdůležitějším. Pokud budete vykonávat řemeslo, míříte do provozu, laboratoře nebo podobného prostředí, bude vaše práce pravděpodobně spojena s nošením užitkového pracovního oděvu. Přesto se vyplatí věnovat oblečení na pohovor pozornost. Mimo jiné tím případnému zaměstnavateli dáváte najevo, že si ho vážíte.

Méně je více

Oblečte se přiměřeně profesi a pozici, na kterou se hlásíte. Ne všechna povolání vyžadují formální oblečení. Není proto nutné hned shánět kravatu či boty na podpatku. Většině profesí však bude společná střídmost v oblékání. Proto volte raději méně doplňků a šperků. Křiklavé barvy si dovolte maximálně u drobných doplňků.
TIP: Podívejte se na propagační materiály a webové stránky firmy. I ty vám do značné míry mohou napovědět, jak její zaměstnanci chodí oblékaní.

Hygiena a jiné „drobnosti“

Předpokládáme, že celková čistota je pro vás samozřejmostí. Někdy se však může stát, že člověk zapomene na takové „drobnosti“, jako jsou čisté nehty, upravené vlasy, čisté boty či nenápadná vůně. Před odchodem na pohovor se vyplatí ukázat někomu blízkému. Může si povšimnout detailu, jako je například drobný flek na límečku košile, který jste sami nepostřehli.
TIP: Na pohovor vyrazte včas. Spěch vás zbytečně vystresuje a navíc může negativně ovlivnit i váš upravený vzhled.

Tetování a piercing

Existují i profese, ve kterých tetování, piercing či jinak výrazný vzhled nijak nepřekáží. Ovšem zejména tam, kde pracujete se zákazníky, kde musíte dodržovat přísné hygienické předpisy či kde jde o formální pracovní prostředí, by však takové doplňky mohly být na překážku. Proto na pohovor raději své tetování nebo jiné neobvyklé doplňky a ozdoby zakryjte.

TIP: Než ztrácet body na pohovoru je jistě lepší vyčkat a reakce kolegů na nekonvenční vzhled testovat až po nástupu do práce. Výsledky možná okolí přesvědčí, že jen podle vzhledu soudit nelze.

Abyste to stále byli vy

Důležité je, abyste se ve zvoleném oblečení cítili pohodlně. Je rozhodně lepší soustředit se na rozhovor se zaměstnavatelem, než na škrtící kravatu či nepadnoucí sukni. Proto se nestylizujte do oblečení, které vám není vlastní. Téměř vždy se dá najít kompromis mezi vaším vlastním stylem a oděvem vhodným do práce.
TIP: Při volbě oblečení dejte na svůj pocit a také na selský rozum. Důležité je, abyste to i ve formálním oblečení byli stále vy.

Zdroj: Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz